Ritüelden temsile temsilden performansa: Tiyatroda dönüşüm
Ritual to representation, representation to performance: Transportation in theatre
- Tez No: 854031
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDİ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, insan yaşamının temelde hayatta kalma mücadelesine odaklanarak, bu mücadelenin zaman içinde doğayla etkileşip ritüelleri doğurduğunu vurgular. Aynı zamanda, ritüellerin temelini oluşturan doğa ile etkileşim ve oyunun insan yaşamındaki önemini vurgular. Tez, Antik Yunan döneminde ritüellerin evrimini ve tiyatro sanatındaki önemli aşamaları ele alırken, modern dönemde sanatın gerçekliği temsil etme ilişkisi ve değişimine odaklanır. Performans sanatının temel unsurları ve geleneksel sanat anlayışındaki değişimler incelenir, ayrıca ritüel, performans sanatı ve oyun kavramları arasındaki karmaşık ilişkinin altını çizer. Bu çalışma, kültürel deneyimin zenginliğini artırmada bu kavramların oynadığı önemli rolü vurgular ve tiyatro sanatın evrimi sürecini kapsamlı bir şekilde ele alır.
Özet (Çeviri)
This thesis emphasizes the fundamental struggle for survival in human life by focusing on how this struggle shapes the interaction with nature and gives rise to rituals over time. Additionally, it highlights the significance of the interaction between nature and play, forming the foundation of rituals in human life. The thesis explores the evolution of rituals during the Ancient Greek period and significant stages in theatrical art. It also focuses on the relationship between art and the representation of reality in the modern era. The fundamental elements of performance art and changes in traditional art perspectives are examined, along with emphasizing the complex relationship among ritual, performance art, and the concept of play. This study underscores the significant role these concepts play in enriching cultural experiences and comprehensively explores the evolutionary process of theatrical art.