Belediyelerde insan kaynakları yönetimi bağlamında 2015-2020 dönemi disiplin cezaları uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of disciplinary penalty practices in the context of human resources management in municipalities in the 2015-2020 period
- Tez No: 854052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH BATAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, belediyeler özelinde insan kaynakları yönetimi ve disiplin hukuku kavramlarını inceledikten sonra, bu kavramların belediyelerdeki uygulanışı ve işleyişini ele almıştır. Belediyelerdeki memurlar ve diğer personel kategorileri için uygulanan disiplin cezalarıyla ilgili veriler incelenmiş ve disiplin hukukunun temel prensiplerinin nasıl uygulandığı tartışılmıştır. Ayrıca, 2015-2020 döneminde belediye çalışanlarına uygulanan disiplin cezalarına dair veriler sunulmuş ve disiplin hukukuna ilişkin kararlar, mevzuat, kamu idareleri ve kamu çalışanları açısından ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, bahsi geçen yıllarda verilen disiplin cezalarının, yeni kamu yönetimi anlayışıyla beraber gelişen düzende mevcut insan kaynakları yönetimine paralel şekilde ve getirilen hukuki düzenlemelere göre usul ve yasaya uygun olarak uygulanıp uygulanmadığının analiz edilmesidir. İncelenen kararlar sayesinde disiplin kural ve yaptırımları ile bunların uygulamasının bir anlamda sağlaması yapılmış ve hukuka aykırı bulunan kararların genel görünümüne bakılarak eleştirel bir bakış açısı getirmek hedeflenmiştir. Çalışmanın yöntemi, nitel analiz yöntemlerinden doküman analizi yöntemi ile yüksek Mahkeme olarak, Bölge İdare Mahkemesi, Bölge Adliye Mahkemesi, Danıştay ve Yargıtay'ın 2015-2020 döneminde belediye personeli hakkında verilen disiplin cezalarını konu alan kararlarının tamamının incelenmesi ile bu kararlardan kaçının hukuka uygun ve kaçının hukuka aykırı bulunduğunun ortaya konmasıdır. Bahsi geçen 2015-2020 dönemi kararları, özel hukuk programlarının ve yüksek Mahkemelerin kendilerine ait internet sitelerinin veri tabanında kayıtlı olup, erişilen kararlardan çalışmanın konusunu oluşturanlar analiz edilmek üzere derlenmiş, çalışma içerisine tablolar halinde yerleştirilmiştir. Yapılan incelemelerde hukuka aykırı bulunan kararların sayısının hukuka uygun bulunan kararların sayısından fazla olduğu; verilen kararların genellikle usul işlemlerinin hatalı olarak uygulanmasından kaynaklı olarak hukuka aykırı bulunduğu görülmüştür. Bu durum, idarece disiplin cezalarının verilmesine yönelik süreçlerde belirli prosedürler ve şekil şartlarının sağlanmasının oldukça elzem olduğuna işaret etmiştir. Disiplin cezası verilmesine ilişkin süreçte, mevzuatta mevcut yasal düzenlemelerin tamamıyla yerine getirilmesi adına yapılabilecek çalışmalar irdelenmiş, bu minvalde disiplin hukukuna hâkim olan tüm ilkeleri kapsayan genel bir yasal düzenlemenin gerekli olduğu, genel bir yasal düzenleme getirilmesi ile daha açık ve anlaşılır hale gelen disiplin ceza uygulamalarının idarenin keyfi uygulamalar gerçekleştirmesini yahut takdir yetkisini kötüye kullanmasını önleyeceği, kanaatine varılmıştır. Yine dağınık biçimde bulunan düzenlemelerin uygulamada çelişkili sonuçlar yarattığı görülmüş, normlar hiyerarşisine aykırılık teşkil eden düzenlemeler arasında yeknesaklık sağlanması için iptal davaları ikame edilmesi gerekliliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
After examining the concepts of human resources management and disciplinary law, specifically in municipalities, this study explores the application and functioning of these concepts in municipalities. Data on disciplinary penalties imposed on municipal employees and other personnel categories have been examined. Penal law principles, decisions, legislation, and their implications for public administrations and employees have been discussed. This study aims to analyze whether the disciplinary penalties given in the 2015-2020 period have been applied by the principles and laws in the context of evolving human resources management and legal regulations. By examining the decisions, the study aims to provide a critical perspective on the overall appearance of decisions that are considered illegal. The study method involves analyzing all decisions made by the Supreme Court, Regional Administrative Courts, Regional Courts of Justice, Council of State, and the Court of Cassation regarding disciplinary penalties imposed on municipal personnel from 2015 to 2020 using the document analysis method. The decisions from the mentioned period are compiled from the databases of the respective courts and programs of private law faculties and high courts available on their official websites. The relevant decisions are then analyzed and presented in tables within the study. In the examinations, it was observed that the number of decisions found to be illegal was higher than those found legal. The decisions were generally deemed unlawful due to incorrect application of procedural measures. This situation indicates the importance of ensuring specific procedures and formal requirements in imposing disciplinary penalties by the administration. Potential actions to fully comply with the existing legal regulations have been explored in the disciplinary process. In this regard, it has been concluded that a general legal regulation covering all principles dominating penal law is necessary. Such a regulation would enhance the clarity and understanding of disciplinary penalty practices, preventing arbitrary practices or misuse of discretion by the administration. Furthermore, it has been observed that scattered regulations create conflicting results in practice, and there is a need to file annulment cases to establish consistency among rules that violate the hierarchy of norms.