Assessment of the performance of the fair dynamic pricing policy in a competitive market
Rekabetçı̇ bı̇r pazarda adı̇l devı̇ngen fı̇yatlandırma polı̇tı̇kasının performansının değerlendı̇rı̇lmesı̇
- Tez No: 854053
- Danışmanlar: PROF. AHMET BARIŞ BALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tezde aynı pazarda hizmet verirken rekabet eden, her biri birer üretim/envanter sistemi olarak modellenmiş iki firmayı ele aldık. İki firma da rakibinin ürününün yerine geçebilecek tek bir ürün çeşidi üretmektedir. Ürünlere talep, ürünün fiyatına ve – stok olmadığı durumlarda – öngörülen teslim süresine ve bunların yanı sıra rakip firmanın eşdeğer ürün için sunduğu fiyat ve teslim zamanına bağlıdır. İki sistemi de Mn/M/1 tipi stok için üretim kuyruğu olarak modelleyerek, bir firmayı adil ve dinamik bir fiyatlandırma politikası izleyecek şekilde sınırlandırılırken rakibi bu konuda kısıtlamıyoruz. Adil fiyatlandırma politikasına göre, ürünü teslim almak için daha uzun süre bekleyeceği duyurulan müşterilerden daha düşük bir ücret tahsil edilmelidir. Ancak her iki firmanın da, stokları yokken sipariş veren müşterilerine yüksek bir oranla, belirttikleri süre içinde ürünü vermesi gerekmektedir. İki firma için de ilgili yazında aslında tekeller için düşünülmüş bir politikayı uyarlıyoruz ki buna göre stok yokken kaçıncı sırada beklemeye başladığına bakarak müşteriye fiyat ve teslim zamanı sunulur. Daha çok adil fiyatlandırma prensiplerini uygulayan firma için olmak üzere daha basit bir politika da geliştiriyoruz. Bu politikaya göre sadece iki fiyat sunulur: stok olduğu durumda duyurulan yüksek fiyat ve stok olmayan durumlarda, tek bir teslim süresi duyurulan müşteriler için daha düşük tek bir fiyat. Bu çerçeve, adil fiyatlandırma politikasına bağlı kalan bir firmanın rakibi karşısında pazarda kalmaya devam edip edemeyeceğini ve basit politikanın her şeye rağmen tercih edilebilecek bir seçenek olup olmayacağını araştırmamıza olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider two companies, each modeled as a production/inventory system, that are in a competition while serving the same market. Each company produces a single type of product, which is a substitute of the one produced by its competitor. Demand for a product depends on its price and – when there is no stock – the quoted lead-time as well as what the other company charges and quotes for the substitute product. By modeling each system as an Mn/M/1 type make-to-stock queue, we restrict one company to follow a fair dynamic pricing policy while the competitor is unrestricted in this regard. A fair pricing policy stipulates that customers be charged lower prices if they are quoted longer lead times. Yet, both companies are expected to deliver a high proportion of their backlogged products during the lead times they quote. We adapt one policy for both companies, originally considered for a monopoly in the literature, which offers a different price and lead-time bundle depending on the position a customer joins the backlog queue. We develop a simpler alternative policy, more for the company applying fair pricing principles, according to which only two prices are charged: a high price when there is stock and a low price with a single lead-time for all backlogged customers. This problem setting lets us explore if the company sticking to fair pricing principles can survive in the presence of its competitor and if the simple policy can be further preferred.