Olivin, karbon lifi ve SWCNT ile üretilen betonların elektriksel özelliklerinin araştırılması
Investigation of electrical properties of concretes produced with olivine, carbon fiber and SWCNT
- Tez No: 854058
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN SUBAŞI, DOÇ. DR. AHMET DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte yapı sektöründe yeni nesil beton üretimi yaygınlaşmaktadır. Geleneksel betonun, bazı uygulama alanlarında ihtiyaçlara cevap vermemesi sonucunda özel betonlar üretilmeye başlanmıştır. Elektriksel iletken beton da bunlardan biri olmakla beraber son yıllarda bu alanda yapılan çalışmalar gittikçe yoğunlaşmıştır. Geleneksel beton elektriği iletmediğinden beton üretiminde iletken malzemeler kullanılarak betonun bu yönü zenginleştirilebilmektedir. Bu çalışmada; betonda elektriksel iletkenliğin artırılması amacıyla farklı oranlarda; iletken agrega, nano materyal ve lif kullanılmıştır. Referans numunesi olarak hazırlanan numune örneğinde agrega türü olarak silis kumu seçilmiştir. Diğer bir agrega türü olarak kullanılan olivin ise silis kumu ile %25, %50 ve %100 oranlarında ikame edilmiştir. Nano materyal olarak ise tek duvarlı karbon nanotüp (SWCNT) çimento ağırlığının %0,01 ve %0,02'si oranlarında bu iki agrega türü ile kombinasyon şeklinde üretilmiştir. Lif türü olarak kullanılan karbon lifi (KL) ise toplam beton karışım ağırlığına oranla %0,5 oranında silis kumu, olivin ve SWCNT ile kombinasyon şeklinde üretilmiştir. Hazırlanan 40x40x160 ölçülerinde farklı karışım reçetesine sahip prizma numuneler ve beton numunelerinin elektriksel özelliklerinin değerlendirilmesi amacıyla elektriksel empedans spektroskopisi ölçümlerinde kullanılmak üzere 20mm çapında 10 mm yüksekliğinde disk numuneler üretilmiştir. Üretilen prizma numunelerin; görünür boşluk oranı, yoğunluk, ultrases geçiş hızı, eğilme dayanımı, basınç dayanımı deneylerinin yanı sıra SEM, TGA ve FT-IR analizleri yapılmıştır. Disk numuneler üzerinde uygulanan empedans spektroskopisi yöntemi ile beton numunelerin; dielektrik sabiti, kapasitans, reel ve imajiner modülüsleri, kayıp tanjant faktörleri, AC elektriksel iletkenlikleri, Cole-Cole ve Argand diyagramları gibi elektriksel özellikleri belirlenmiştir. Sonuç olarak çalışma kapsamında kullanılan KL, SWCNT ve olivin agregasının betonun mekanik, fiziksel ve elektriksel özellikleri üzerinde önemli etkilere sahip olduğu, bunların uygun oranlardaki kombinasyonu ile elektriksel özellikleri iyileştirilmiş bir iletken beton üretmenin mümkün olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the developing technology, new generation concrete production is becoming widespread in the construction sector. As traditional concrete did not meet the needs in some application areas, special concretes began to be produced. Although electrically conductive concrete is one of them, studies in this field have become increasingly widespread in recent years. Since conventional concrete does not conduct electricity, this aspect of concrete can be enriched by using conductive materials in concrete production. In this study; in different proportions in order to increase electrical conductivity in concrete; conductive aggregate, nano material and fiber were used. Silica sand was chosen as the aggregate type in the sample prepared as the reference sample. Olivine, used as another type of aggregate, was replaced with silica sand at the rates of 25%, 50% and 100%. As a nano material, single-walled carbon nanotube (SWCNT) was produced in combination with these two aggregate types at the rates of 0.01% and 0.02% of the cement amount. The carbon fiber used as the fiber type was produced in combination with silica sand, olivine and SWCNT at a rate of 0.5% compared to the total concrete mixture weight. Prism samples with different mixture recipes in 40x40x160 dimensions and disk samples with a diameter of 20 mm and a height of 10 mm were produced to be used in electrical impedance spectroscopy measurements to evaluate the electrical properties of concrete samples. Produced prism samples; void ratio, density were determined and ultrasound pulse velocity, bending strength, compressive strength experiments as well as SEM, TGA and FTIR experiments were carried out. Concrete samples with the impedance spectroscopy method applied on disc samples; Electrical properties such as dielectric constant, capacitance, real and imaginary modulus, loss tangent factors, AC electrical conductivities, Cole-Cole and Argand diagrams were determined. As a result, it has been seen that the carbon fiber, SWCNT and olivine aggregate used in the study have significant effects on the mechanical, physical and electrical properties of concrete, and that it is possible to produce a conductive concrete with improved electrical properties by combining them in appropriate proportions.