Doğumda oksitosin kullanılan annelere yapılan erken ten tene temasın yenidoğanın fiziksel parametrelerine etkisi
The effect of early skin-to-skin contact using to mothers using oxytocin at birth on the physical parameters of the newborn
  1. Tez No: 854059
  2. Yazar: KADER DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE ÖZTÜRK CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada, doğumda oksitosin uygulanmış annelere yenidoğan ile erken ten tene temas uygulamasının yenidoğanın fiziksel parametrelerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma deneysel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, Mart 2023 –Temmuz 2023 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi/İstanbul doğum ünitesine yatışı sağlanan ve oksitosin indüksiyonu uygulanmış, 37-41 gestasyonel haftalar arasında olan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan gebeler oluşturmuştur. Bilgilendirilmiş gönüllü olur formu imzalatılmıştır. Tanıtıcı özelliklerine müdahale ve kontrol grubu formları uygulanmıştır. Müdahale grubunda yer alan gebelere doğum sonu yenidoğan ile erken ten tene temas uygulaması yapılmıştır. Kontrol grubunda yer alan anne ve bebeklerine ise doğum ünitesinin rutin bakımı uygulanmıştır. Doğum sonrası her iki grupta yer alan annelerin yenidoğanlarının 1. dakika ve 5. dakika Apgar değeri, 1. dakika ve 5. dakika oksijen satürasyonu ve kalp atım hızı, 15. dakika kalp atım hızı, satürasyon ve kan şekeri değerleri kontrol edilmiştir. Araştırmanın verilerinin analizi Statistical Package for Social Science 27 paket programında sayı, yüzde, ki kare, ölçek puan ortalamaları, t-testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effect of early skin-to-skin contact with the newborn on the physical parameters of the newborn in mothers who were administered oxytocin at birth. Method: The study is experimental study. The sample of the study consisted of pregnant women who were admitted to the maternity unit of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital/Istanbul between March 2023 and July 2023 and who received oxytocin induction, were between 37-41 gestational weeks and met the inclusion criteria. They were signed an informed consent form. Intervention and control group forms were applied to their identifying characteristics. Pregnant women in the intervention group were given early skin-to-skin contact with the newborn at the end of labour. The mothers and babies in the control group received routine care in the labour unit. After delivery, Apgar value at the 1st minute and 5th minute, saturation and heart rate at the 1st minute and 5th minute, heart rate, saturation and blood glucose values at the 15th minute were checked in the newborns of the mothers in both groups. The data of the study were analysed by number, percentage (%), chi-square, scale score averages and t-test in Statistical Package for Social Science 27 package programme.