Vajinal yol ile doğumda indüksiyon amacıyla kullanılansentetik oksitosin analoğu ve prostaglandin e2'ninpostpartum ve neonatal sonuçlarının karşılaştırılması
Used ​​for induction in birth via vaginalsynthetic oxytocin analogue and prostaglandin e2comparison of postnatal and newborn results
  1. Tez No: 833347
  2. Yazar: İSMAİL AKİF TÜFEKCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. CENGİZ ANDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET VAJİNAL YOL İLE DOĞUMDA İNDÜKSİYON AMACIYLA KULLANILAN SENTETİK OKSİTOSİN ANALOĞU VE PROSTAGLANDİN E2'NİN POSTPARTUM VE NEONATAL SONUÇLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Amaç: Bu çalışmanın amacı, temel olarak doğum eyleminin indüksiyonunu sağlamak için dinoproston vajinal ovül uygulanan ve intravenöz oksitosin uygulanan hasta gruplarının doğum şekli, postpartum ve neonatal sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada 1 Haziran 2022- 1 Haziran 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran 18-45 yaş arası, gebeliğin 3. trimesterinde olup; doğum indüksiyonu endikasyonu konulan gebeler çalışmaya dahil edilerek retrospektif çalışma olarak yapıldı. Çalışmada değerlendirilen hastaların obstetrik verilerine arşiv taraması ile ulaşıldı. Doğum indüksiyonu intravenöz oksitosin ile yapılan 125 ve doğum indüksiyonu vajinal prostaglandin E2 ile yapılan 125 hasta çalışmaya dahil edildi. Gruplar arasında doğum indüksiyonu için endikasyon verilen tanı, sezaryen doğum oranı, sezaryen doğum için verilen endikasyon, sezeryanın doğumun hangi fazında uygulandığı, APGAR 1. ve 5. dakika skorları, doğumda mekonyum varlığı, yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı, postpartum atoni ve postpartum anormal kanama parametreleri istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Oksitosin ile doğum indüksiyonu uygulanan grupta membran rüptürü tanısı (n:73, %58,4), vajinal prostaglandin E2 ile doğum indüksiyonu uygulanan grupta miad aşımı tanısı (n:61, %48,8) en çok doğum indüksiyonu endikasyonu verilen tanılarını oluşturdu. Sezaryen doğum oranı Prostaglandin E2 grubunda (n:31 %24,8), oksitosin grubuna göre ( n:16 %12,8) istatistiksel anlamlı yüksek izlendi (p:0,015). Sezaryen doğum endikasyonu olarak oksitosin grubunda (n:15 %93,75) ve prostaglandin E2 grubunda (n:26 %81,25) fetal distress en sık endikasyondu (p:0,314). Doğumu sezaryen ile gerçekleştirilen olguların, oksitosin VIII grubunda ( n:12 %75) ve prostaglandin E2 grubunda (n:21 %67,74) doğum eyleminin latent fazında bulunduğu görüldü (p:0,075). Neonatal sonuçlar için gruplar arasında APGAR 1 p: 0,057, APGAR 5 p: 0,691, doğumda mekonyum varlığı p: 0,202, yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı p: 0,067 olarak görüldü. Postpartum atoni, oksitosin grubunda n:11 %8,8, prostaglandin E2 grubunda n:20 %16 olarak görüldü (p:0,084). Postpartum anormal kanama, oksitosin grubunda n:8 %6,4, prostaglandin E2 grubunda n:11 %8,8 oranında mevcuttu (p:0,474). Sonuç: Çalışmamızda doğum indüksiyonu için kullanılan intravenöz oksitosin ile intravajinal prostaglandin E2, retrospektif olarak karşılaştırıldı. Vajinal PGE2 kullanılan olgu grubunda, oksitosin olgu grubuna göre sezaryen ile doğum oranı daha yüksekti. Postpartum anormal kanama, postpartum atoni ve neonatal sonuçlar için her iki doğum indüksiyon metodunun benzer sonuçlara sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY USED FOR INDUCTION IN BIRTH VIA VAGINAL SYNTHETIC OXYTOCIN ANALOGUE AND PROSTAGLANDIN E2 COMPARISON OF POSTPARTUM AND NEONATAL RESULTS Purpose: The aim of this study is to compare the mode of delivery, postpartum and neonatal outcomes of patient groups in which dinoprostone vaginal pess was applied and intravenous oxytocin was applied, mainly to provide induction of labor. Materials and Methods: In this study, 18-45 years old patients who applied to the Gynecology and Obstetrics Clinic of Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between 1 June 2022 and 1 June 2023. Between is in the 3rd trimester of pregnancy; Pregnant women with an indication for labor induction were included in the study and it was conducted as a retrospective study. Obstetric data of the patients evaluated in the study were accessed through archive scanning. 125 patients whose labor was induced with intravenous oxytocin and 125 whose labor was induced with vaginal prostaglandin E2 were included in the study. Labor induction between groups The diagnosis indicated for, cesarean delivery rate, indication for cesarean delivery, the phase of labor in which cesarean section was performed, APGAR 1st and 5th minute scores, presence of meconium at birth, need for neonatal intensive care, postpartum atony and postpartum abnormal bleeding parameters were evaluated statistically.Results: Diagnosis of membrane rupture in the group in which labor induction was applied with oxytocin (n: 73, 58.4%), and diagnosis of beyond term in the group in which labor induction was applied with vaginal prostaglandin E2 (n: 61, 48.8%) were the most common diagnoses for which labor induction was given. created. The cesarean delivery rate was statistically significantly higher in the Prostaglandin E2 group (n: 31, 24.8%) than in the oxytocin group (n: 16, 12.8%) (p: 0.015). In the oxytocin group as an indication for caesarean section Fetal distress was the most common indication in the (n:15 93.75%) and prostaglandin E2 group (n:26 81.25%) (p:0.314). It was observed that the cases whose birth was performed by cesarean section were in the latent phase of labor in the oxytocin group (n:12, 75%) and in the prostaglandin E2 group (n:21, 67.74%) (p:0.075). Groups for neonatal outcomes APGAR 1 p: 0.057, APGAR 5 p: 0.691, presence of meconium at birth p: 0.202, neonatal intensive care need p: 0.067. Postpartum atony was seen as 8.8% in the oxytocin group n:11 and 16% in the prostaglandin E2 group n:20 (p:0.084). Postpartum abnormal bleeding was present at a rate of 6.4% in the oxytocin group n:8 and 8.8% in the prostaglandin E2 group n:11 (p:0.474). Conclusion: In our study, intravenous oxytocin and intravaginal prostaglandin E2 used for labor induction were compared retrospectively. Vaginal PGE2 The rate of birth by cesarean section was higher in the case group where oxytocin was used than in the oxytocin case group. Both methods of labor induction appear to have similar results for postpartum abnormal bleeding, postpartum atony, and neonatal outcomes.