Kütüb-i Tis'a özelinde hadislerde riya
Hypocrisy in hadiths specifically in Qutub al-Tis'a
- Tez No: 854082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bir amelin, Allah'ın rızasını kazanmak niyetiyle değil, insanların beğenisi ve övgüsü için yapılmasına“riya”denir. Riyakârlar, Kur'ân'da tenkit edilerek Allah'a ve ahiret gününe inanmayanlar ve münafıklarla birlikte anılmıştır. Riya ve riyakârlık Kur'an'ın ilk müfessiri olan Hz. Peygamber'in sözlerine de konu olmuştur. Bu çalışmada Kütüb-i Tis'a'da yer alan riya ile ilgili hadisler incelenmiş ve rivayetlerde riyanın mü'minde olmaması gereken özelliklerden biri olarak sunulduğu görülmüştür. Kütüb-i Tis'a hadislerinde“riya”konusunu ele alan bu çalışmanın birinci bölümünde, riya kavramı, riyanın Kur'ân'da kullanımı ve riya ile ilgili bazı kavramlar ele alınmıştır. Bu doğrultuda riya, süm'a ve câh kavramları yanında niyet, iman, sâlih amel, ihlas ve ihsan kavramlarının analizine yer verilmiştir. İkinci bölümde Kütüb-i Tis'a'da yer alan riya ile ilgili hadisler, riyanın imanda, ibadette ve muâmelatta olmasına göre tasnif edilmiş, riyakârların dünyada ve ahirette göreceği karşılık ele alınmıştır. Hadislerin, hadis ilminin kriterlerine göre değerlendirilmesi sonucunda 34 rivayetten 14'ünün sahîh, 3'ünün sahîh li-gayrihî, 9'unun hasen, 8'inin de zayıf olduğu tespit edilmiş; bu kaynaklarda konuyla ilgili mevzû' bir rivayet saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
When a deed is done for people's admiration and praise and not with the intention of gaining Allah's pleasure, this is called“riya”. Hypocrites are criticized in the Qur'an and mentioned together with those who do not believe in Allah and Hereafter and the munafiq. Riya and hypocrisy were also the subject of the words of the Prophet, the first commentator of the Qur'an. In this study, the hadiths related to riya in the Qur'anic books were analyzed and it was seen that the narrations presented riya as one of the characteristics that a believer should not have. In the first part of this study, the concept of riya, the use of riya in the Qur'an and some concepts related to riya are discussed. In this direction, the concepts of riya, süm'a and jah, as well as the concepts of intention, faith, good deeds, ikhlas and ikhsan are analyzed. In the second part, the hadiths on hypocrisy in the Qutub al-Tis'a are classified according to whether hypocrisy is in faith, worship and treatment, and the repercussions of hypocrites in this world and the Hereafter are discussed. As a result of the evaluation of the hadiths according to the criteria of the science of hadith, 14 of the 34 narrations were found to be sahīh (authentic), 3 sahīh li-gayrihī (verified by others), 9 hasen (virtuous), and 8 weak; no mawḍū' narration was found in these sources.