Marka beğenilirliği ve müşteri bağlılığı ilişkisinde marka güveninin aracılık rolü
The mediating role of brand trust in the relationship between brand likeability and customer loyalty
  1. Tez No: 854089
  2. Yazar: İSMAİL AVŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL CELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Son yıllarda işletmeler ve markalar arasındaki rekabetin geldiği nokta marka güveni, marka beğenilirliği ve müşteri bağlılığı kavramlarını çok önemli birer konu haline dönüştürmüştür. Bu çetin rekabet ortamında markalarına ve müşterilerine gereken önemi veren işletme ve firmalar rakiplerine göre avantaj elde etmektedirler. Marka beğenilirliğini, müşteri bağlılığını ve marka güvenini sağlayabilen işletmeler bu rekabette öne geçmektedirler. Bu çalışmanın amacı, marka beğenilirliği ve müşteri bağlılığı ilişkisinde marka güvenilirliğinin ne kadar aracı rol oynadığını araştırmaktır. Araştırma içerisinde yer alan verilerin toplanmasında yüz yüze ve çevrimiçi anket yöntemleri kullanılmıştır. Selçuk Üniversitesi'nde öğrenci olan ve kolayda örnekleme yoluyla belirlenen 411 öğrenciye anket çalışması yapılmıştır, toplanan veriler SmartPLS 4 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde marka güveninin marka beğenilirliğiyle müşteri bağlılık boyutları arasında bütünleyici kısmi aracılık rolü olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, the point of competition between businesses and brands has turned the concepts of brand trust, brand likability and customer loyalty into very important issues. In this fierce competitive environment, businesses and companies that give due importance to their brands and customers gain advantages over their competitors. Businesses that can ensure brand likability, customer loyalty and brand trust get ahead in this competition. The purpose of this study is to investigate how much of a role brand credibility plays in the relationship between brand likability and customer relations. Faces of the registered people in the research and online survey methods are used. A survey was conducted on 411 students at Selçuk University and recorded manually, and the data were analyzed using the SmartPLS 4 program. As a result of the analyses, it was seen that brand trust has an integral partial mediating role between brand likability and customer loyalty dimensions.