Erken evre glottik larenks kanserinde karotis koruması için VMAT tekniği geliştirilmesi ve dozimetrik doğrulanması
Development and dosimetric verification of VMAT technique for carotid protection in early-stage glottic larynx cancer
  1. Tez No: 854094
  2. Yazar: EMİN TAVLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ANACAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Biyolojisi Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Radyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez,“Konformal Ark Kılavuzluğunda Radyoterapi (CagRT)”adı verilen yeni bir yaklaşımın erken evre glottik larenks kanserinin radyoterapi tedavisindeki etkinliğini ve uygulanabilirliğini araştırmaktadır. CagRT, 3D Konformal Radyoterapi (3DKRT) bilgi birikimini kullanarak, hastanın özel anatomik yapısına uygun bir doz dağılımı oluşturur. Bu yaklaşım, hastanın kritik normal yapılarını korurken, kanserli dokuyu etkili bir şekilde hedef almaktadır. CagRT, 3DKRT'den gelen bilgilerle ve Volumetrik Modülasyonlu Ark Tedavisi (VMAT) teknolojisinin avantajlarıyla entegre edilmiş bir tedavi planlama stratejisi geliştirmiştir. Bu yöntem, karotis arterlerin ve omuriliğin korunmasını önceliklendirerek, bu kritik yapıların radyasyon maruziyetini minimize etmeyi hedefler. Öncelikle 3D konformal arklar kullanılarak bir ön doz dağılımı oluşturulmuş, ardından bu dağılıma dayanarak tam optimizasyonlu VMAT ışınları eklenmiştir. Metodoloji kapsamında, hastanın detaylı bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları kullanılarak, spesifik karotis ve omurilik yapıları haritalandırılmıştır. Bu anatomik verilere dayanarak, optimal kolimatör açıları, gantry açıları ve ışın giriş noktaları belirlenmiştir. CagRT, hasta spesifik tedavi planlamasının bir modeli olarak uygulanmıştır. Bulgular, CagRT kullanılarak, standart VMAT planlarına kıyasla karotis arterlerin ve omuriliğin daha etkin bir şekilde korunduğunu göstermiştir. Ayrıca, bu yöntem ile tümör kontrolü ve hastanın toplam radyasyon yükü açısından benzer veya daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç olarak, bu tez, glottik larenks kanserinin tedavisinde, hem tümör kontrolü hem de hasta güvenliği açısından önemli bir gelişme sunmaktadır. CagRT, modern radyoterapinin karmaşıklığını, hastanın spesifik anatomik ihtiyaçlarıyla bütünleştirerek, daha etkili ve güvenli tedavi planları oluşturma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the efficacy and applicability of a new approach in the radiotherapy treatment of early-stage glottic larynx carcinoma, named“Conformal Arc-Guided Radiotherapy (CagRT).”This developed method aims to effectively target cancerous tissue while preserving the patient's critical normal structures, utilizing the knowledge base from 3D Conformal Radiotherapy (3DCRT). CagRT integrates a treatment planning strategy that combines information from 3DKRT and the advantages of Volumetric Modulated Arc Therapy (VMAT) technology. This method prioritizes the protection of carotid arteries and the spinal cord, aiming to minimize radiation exposure to these critical structures. Initially, a preliminary dose distribution is created using 3D conformal arcs, followed by the addition of fully optimized VMAT beams based on this distribution. In the methodology, detailed computed tomography (CT) scans of the patient were used to map specific carotid and spinal cord structures. Based on this anatomical data, optimal collimator angles, gantry angles, and beam entry points were determined. CagRT has been applied as a model of patient-specific treatment planning. Findings demonstrate that using CagRT, carotid arteries and the spinal cord are more effectively protected compared to standard VMAT plans. Additionally, this method has achieved similar or better results in terms of tumor control and the patient's total radiation burden. In conclusion, this thesis presents a significant advancement in the treatment of glottic larynx carcinoma, both in terms of tumor control and patient safety. CagRT has the potential to create more effective and safer treatment plans by integrating the complexity of modern radiotherapy with the patient's specific anatomical needs.