Erken evre glottik larenks radyoterapisinde yoğunluk ayarlı radyoterapi ile robotik kollu radyocerrahi tekniğinin dozimetrik karşılaştırılması
Dosimetric comparison of intensity modulated arc therapy and robotic-ARM radiosurgery techniques in early stage glottic larynx radiotherapy
  1. Tez No: 568712
  2. Yazar: SERDAR ALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT OKUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, daha önceden standart doz/fraksiyon şemaları ile tedavi edilmiş 15 EGL vakasının, Yoğunluk Ayarlı Ark Radyoterapi (YAAT) ve Robotik kollu stereotaktik vücut radyoterapisi (RK-SBRT) teknikleri ile hipofraksiyon şemaları kullanılarak yeniden yapılan tedavi planlarının konformite indeks (CI), homojenite indeks (HI), monitor unit (MU) değerleri ve kritik organların aldığı dozlar bakımından istatistiksel olarak karşılaştırılmasıdır. Daha önceden standart doz/fraksiyon şemaları kullanılarak tedavi edilmiş 15 hastanın, tedavi planlaması için gereken 3 boyutlu görüntüleri İ.Ü Onkoloji Enstitüsü arşivinden elde edilmiş olup yeniden planlama için tedavi planlama sistemlerine yüklenmiştir. Fraksiyon başına 4.5 Gy tanımlanmış olup toplamda 10 fraksiyon tedavi dozu planlanmıştır. Tedavi dozunun, PTV hacminin en az %95'ni sarması amaçlanmıştır. Seçili bir lenf nodu ışınlaması yapılmamıştır. PT tedavi hacimlerinin maksimum doz (Dmak), minimum doz (Dmin) değerlerinin yanı sıra ortalama doz (Dort) karşılaştırmaları yapılmıştır. PTV hacmi değerlendirilmesinde, YAAT tekniğinin, RK-SBRT tekniğine göre istatiksel olarak anlamlı daha uygun Dmak, Dort doz değerleri ve HI değerleri elde edilmiştir(p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, 15 EGL cases previously treated with standard dose/fraction schemes in our institute, it was aimed to statistically investigate the treatment plans of EGL patients which had been re-obtained with hypofraction schemes, using Intensity Modulated Arc Radiotherapy (IMAT) and Stereotactic Body Radiation Therapy with Robotic Arm (RA-SBRT) techniques, in terms of Conformity Index (CI), Homogenity (HI), Monitor Unit (MU), PTV and organ at risk doses. The 3-D images required for treatment planning were taken from the archives of the İ.Ü Institute of Oncology and were uploaded to the treatment planning system. 4.5 Gy was defined per fraction and a total of 10 fracture treatment doses were planned. The treatment dose is aimed to cover at least 95% of the PTV volume. Lymph node irradiation was not performed. Maximum dose (Dmax), minimum dose (Dmin) values of PTV treatment volumes as well as average dose (Dmean) comparisons were made.