Antimikrobiyal aktivite gösterebilecek ilaç türevlerinin sentezi ve enkapsülasyonu
Synthesis and encapsulation of drug derivatives with potential antimicrobial activity
  1. Tez No: 854161
  2. Yazar: SEVCAN BALTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TAHİR GÜNKARA, PROF. DR. SERAP DERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Antibiyotik olarak da bilinen bir antimikrobiyal ilaç, bakteri, virüs, mantar veya parazitlerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan bir ilaç türüdür. Antimikrobiyal ilaçlar, mikroorganizmaları öldürerek veya büyümelerini durdurarak çalışır. Antibiyotikler moleküler yapılarına, etki tarzlarına ve aktivite spektrumlarına göre sınıflandırılmaktadır. Aynı yapısal sınıfta olanlar genellikle, benzer yan etkiler göstermektedir. Bunlar toksisite ve alerjik potansiyel gibi yan etkilerdir. Antimikrobiyal ilaçlar, penisilinler, sefalosporinler, tetrasiklinler, makrolidler, aminoglikozitler ve florokinolonlar dahil olmak üzere birkaç kategoride sınıflandırılabilir. Florokinolonlar, bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir antibiyotik sınıfıdır. Bazı florokinolon örnekleri arasında siprofloksasin, levofloksasin, moksifloksasin ve norfloksasin bulunur. Florokinolonlar genellikle iyi tolere edilir, ancak bazı yan etkileri olabilir. Antibiyotik direncinin ciddi bir sorun haline gelmesi ve florokinolonların ciddi yan etki potansiyeli nedeniyle, hem ilaca duyarlı hem de ilaca dirençli patojenlere karşı büyük potansiyele sahip yeni ve daha etkili ajanlar gereklidir. Tez kapsamında; ilk basamakta literatürde mevcut ve mevcut olmayan antimikrobiyal özellik gösterebilecek ilaç türevleri sentezlenmiştir. Bileşikler, FTIR, 1H NMR, 13C NMR (APT), LC-MS (Q-TOF) spektroskopik yöntemler bileşiklerin yapılarını tayin etmede kullanılmıştır. İkinci basamakta, literatürde olmayan bir ilaç türevinin enkapsülasyonu yapılmıştır. Son basamakta ise elde edilen enkapsüle edilmiş yeni molekülün biyolojik aktivite çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
An antimicrobial drug, also known as an antibiotic, is a type of medicine used to treat infections caused by bacteria, viruses, fungi, or parasites. Antimicrobial drugs work by killing microorganisms or stopping their growth. While there are several ways to classify antibiotics, the most common classifications are based on their molecular structure, mode of action, and spectrum of activity. Those in the same structural class generally show similar efficacy, toxicity, and potential allergic side effects. Antimicrobial drugs can be classified into several categories, including penicillins, cephalosporins, tetracyclines, macrolides, aminoglycosides, and fluoroquinolones. Fluoroquinolones are a class of antibiotics commonly used to treat bacterial infections. Some examples of fluoroquinolones include ciprofloxacin, levofloxacin, moxifloxacin, and norfloxacin. Fluoroquinolones are generally well tolerated but may have some side effects. Due to the fact that antibiotic resistance has become a serious problem and the potential for serious adverse effects of fluoroquinolones, there is a need for new andmore effective agents with great potential against both drug-susceptible and drug-resistant pathogens. In the first step of the study, drug derivatives that may show antimicrobial properties, which are not included in the literature, were synthesized. The structures of the compounds not included in the literature were characterized based on spectral data such as FTIR, 1H NMR, 13C NMR (APT), LC-MS (Q-TOF), respectively. In the second step, encapsulation of a drug derivative that is not in the literature was made. At the last step, biological activity studies of the encapsulated new molecule obtained were carried out. An antimicrobial drug, also known as an antibiotic, is a type of medicine used to treat infections caused by bacteria, viruses, fungi, or parasites. Antimicrobial drugs work by killing microorganisms or stopping their growth.