Sustainable urban design approaches for floating slum settings:the case of Makoko community Nigeria
Yüzen çöküntü yerleşimleri için sürdürülebilir kentsel tasarım yaklaşımları: Makoko topluluğu örneği Nijerya
- Tez No: 854186
- Danışmanlar: ASSIST. ASSOCIATE PROF. DR. SERENGÜL SEÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Gelişmekte olan ülkelerdeki kontrolsüz nüfus artışına bağlı olarak, kötü barınma ve sağlıksız koşullara sahip yerleşim alanları ortaya çıkmaktadır. Diğerlerinden farklı olarak su üzerinde yapılaşmış bu tür yerleşimler ise coğrafi özellikleri bakımından, planlama ve tasarımda özel hususların dikkate alınmasını gerektirmektedir. Bu çalışma, Nijerya'da su üzerinde yapılaşmış Makoko yerleşim alanına odaklanmaktadır. Topluluk, plansız gelişim göstermekte olup zaman zaman sel, taşkın gibi çevresel riskler ile karşı karşıya kalmaktadır. Yüzen yapıların kötü fiziksel koşulları dikkate alındığında ise söz konusu afetler Makoko'nun sürdürülebilir gelişimini engellemektedir. Çalışma, Makoko'nun sürdürülebilir gelişimine yönelik kentsel tasarım ve planlama çözümleri önermeyi hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda, Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, yüzen yerleşim bağlamını karşılayacak şekilde değerlendirilecektir. Araştırma metodolojisi, literatür taraması, uzman görüşmelerinin alınması, Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ve Analitik Ağ Süreci (ANP) gibi çoklu kriterlere sahip sistemler için karar alma süreci gibi yöntemleri içermektedir. İlk aşama, Makoko yerleşimine özgü sürdürülebilir tasarım ve planlama hedeflerinin belirlenmesi için BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne ilişkin çalışmaların incelenmesi ve uzman görüşlerinin alınmasıdır. İkinci aşama, özel hedeflere yönelik öncelik listesinin oluşturulması için AHP ve hedefler arası ilişkiler ağının oluşturulması için ANP süreçlerinin gerçekleştirilmesidir. Dolayısıyla, hedeflerin önemine ve olası etkilerine göre bir sıralama oluşturulacaktır. Araştırma sonuçları, Makoko toplumunun sürdürülebilirliğine katkıda bulunan, sosyal canlandırma, iklim değişikliğine uyum ve kentsel ölçekte etkili atık yönetimi gibi kritik konulara odaklanan kentsel tasarım müdahalelerinin stratejik bir hiyerarşisini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The challenge of rapid population growth is evident in developing countries, leading to issues like slums characterized by poor housing and unsanitary conditions. Geographical features, such as floating slums, pose unique challenges, necessitating specific considerations in planning and design. This study focuses on Makoko, a floating slum community in Nigeria. Facing imminent redevelopment, the community grapples with issues like floods, lack of urban planning, and outdated building technology. The study aims to identify and address these challenges by proposing sustainable urban design solutions to accomplish sustainability in Makoko. The Sustainable Development Goals (SDGs) which are a set of global targets and measures that will steer UN member states toward a sustainable city will first be evaluated to meet the context of floating slums since they are made generically. The comprehensive research methodology includes a literature review, expert interviews, and decision-making with multi-criteria methods like Analytic Hierarchy Process (AHP) and Analytic Network Process (ANP). The first phase is the collection of crucial information related to the challenges faced and studies into UN SDGs to create the tailored goals, and the second phase, AHP, and ANP will be used to create the priority list for the tailored goals, this list combines professional perspectives and judgments, providing a clear ranking of the goals based on their significance and possible effect. The research outcomes provide a strategic hierarchy of urban design interventions focused on critical aspects such as social revitalization, adaptation to climate change, and effective urban-scale waste management, contributing to the community's overall sustainability.