Bus arrival time prediction using machine learning techniques
Makine öğrenme teknikleri ile otobüs varış zamanı tahminleme
  1. Tez No: 854217
  2. Yazar: AHMET TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Toplu taşıma, modern kentsel altyapıda önemli bir role sahip olup, günlük rutinlerinde yolcuların hayatlarını belirgin şekilde etkilemektedir. Otobüs varış zamanlarının doğru bir şekilde tahmin edilmesi, seyahat verimliliğin artırılması ve yolcu deneyimlerinin geliştirilmesinde önemli faydaları bulunmaktadır. Otobüs varış zamanlarının tahmin edilmesi için geleneksel yöntemler, özellikle tarihsel verilere ve basit istatistiksel modellere dayanmaktadır. Mevcutta kullanımda olan algoritma, tahminlerde sınırlı hassasiyet içermektedir. Buna karşılık, bu çalışmada makine öğrenme algoritmaları kullanılarak otobüs varış zamanlarını tahmin etmeye odaklanılmıştır ve hava durumu ve yeni eklenen veri alanları gibi çeşitli faktörleri entegre edilmiştir. Gerçek dünya otobüs varış verilerini kullanarak, önerilen makine öğrenme yaklaşımı, tarihsel verilere ve basit istatistiksel modellere dayanan mevcut algoritma ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bulgular, makine öğrenme modellerinin, tarihsel verilere ve basit istatistiksel modellere dayanan temel algoritma karşısında ek bir doğruluk, güvenilirlik ve verimlilik sunduğunu ortaya koymaktadır. Otobüs varış zamanları tahmin verileri mobil uygulamalar veya otobüs duraklarındaki ekranlar aracılığıyla sunarak, yolcuların seyahatlerini verimli bir şekilde yönetmelerine, programlarını optimize etmelerine ve değerli zaman kazanmalarına olanak tanımak, bu gelişmiş tahmin modellerinin önemini daha da vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Public transportation systems play a pivotal role in modern urban infrastructure, significantly influencing commuters' daily routines. Accurate estimation of bus arrival times is indispensable in enhancing transit efficiency and improving commuter experiences. Traditional methods for estimating bus arrival times, notably the baseline algorithm relying on historical data and simplistic statistical models, often provide limited precision in predictions. In contrast, this study delves into the application of supervised learning algorithms to predict bus arrival times, integrating various factors, including weather data and engineered features. By leveraging real-world bus arrival data, the proposed machine learning approach is rigorously evaluated against the baseline algorithm, characterized by its reliance on historical data and simplistic statistical models. The findings underscore the accuracy, reliability, and efficiency of the machine learning models over the baseline algorithm, signifying their transformative potential in revolutionizing bus arrival time estimations within public transportation systems. Disseminating precise arrival time information via mobile applications or displays at bus stops empowers passengers to efficiently manage their trips, optimize their schedules, and save valuable time, further highlighting the significance of these advanced predictive models.