Spor tesisi üyelerinin spora katılım motivasyonları ile öz yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between sports participation motivations and self-efficacy of sports facility members
  1. Tez No: 854240
  2. Yazar: DUYGU AKYILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, spor tesisi üyelerinin spora katılım motivasyonları ile öz yeterlikleri düzeylerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nicel modellerden ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Katılımcıların değerlendirmesinde demografik bilgi formu, genel öz yeterlik ve spora katılım motivasyon ölçekleri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için öncelikle normallik testi uygulanmıştır. Verilerin normal dağılım göstermediği saptanmıştır. Bu nedenle ikili grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi, ikiden fazla grup karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Kruskal Wallis testinde farklılık bulunduğunda, değişkenler arasındaki farkı belirlemek için Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için Spearman Rho korelasyon testi kullanılmıştır. Yaş grupları, cinsiyet, anne eğitim, baba eğitim, spor yaşı, branşlarına göre öz yeterlik performansları arasında anlamlı farklılık bulunurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the relationship between exercise facility members' motivation for sports participation and their levels of self-efficacy. A relational survey design using quantitative models was employed in the study. The evaluation of participants included a demographic information form, general self-efficacy scale, and sports participation motivation scales. Firstly, a normality test was applied to analyze the obtained data. It was determined that the data did not exhibit a normal distribution. Therefore, the Mann Whitney U test was used for binary group comparisons, and the Kruskal Wallis test was used for comparisons involving more than two groups. When a difference was found in the Kruskal Wallis test, the Mann Whitney U test was employed to identify the difference between variables. Spearman Rho correlation test was used to determine the relationship between variables. Significant differences were found in self-efficacy performances based on age groups, gender, maternal education, paternal education, sports age, and sports branches (p < 0.05), while no significant differences were found in education status, income status, and weekly activity levels (p > 0.05). When evaluated with sports participation motivation, significant differences were found in age groups, gender, maternal education, paternal education, sports age, sports branch, education status, income status, and weekly activity levels (p < 0.05). Additionally, a significant relationship was found between motivation and self-efficacy total scores (p < 0.05). There was a significant relationship between the“Motivation Achievement”and“Friends and Competition”sub-dimensions of the self-efficacy“Starting”sub-dimension (p < 0.05). The“Persistence”sub-dimension showed a relationship with the sub-dimensions of physical fitness, friends, skill development, and being active (p < 0.05). According to the findings, it can be said that as sports participation motivation increases, individuals' levels of self-efficacy also increase.