Kronik hepatit B'de noninvaziv fibrozis belirteçlerinin hepatik fibrozisi öngörmedeki etkinliklerinin araştırılması
Investigation of the efficacy of noninvasive fibrosis markers in predicting hepatic fibrosis in chronic hepatitis B
- Tez No: 854241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TAHSİN GÖZDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Günümüzde Kronik Hepatit B'ye bağlı morbidite ve mortalite oranları global anlamda halen yüksek seyretmektedir. Hastaların tanı ve tedavi aşamasında karaciğerdeki nekroinflamasyon ve fibrozis düzeylerini saptamada altın standart yöntem karaciğer biyopsisidir. Fakat bu yöntemin tam olarak yerini almasa da; daha ucuz, invaziv olmayan, tekrarlaması kolay yöntemler için son yıllarda literatürdeki araştırmalar giderek yaygınlaşmaktadır. Bu amaçla, bu çalışmada literatürde daha önce tanımlanmış 15 farklı noninvaziv fibrozis belirteci incelenmiş ve karaciğerdeki fibrozis ve nekroinflamasyonu öngörmedeki tanısal performansları araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada kullanılmak üzere 18 yaş üstü, karaciğer biyopsisi olmuş 234 Kronik Hepatit B hastasının yaş, cinsiyet, komorbidite, ALT, AST, ALP, GGT, total bilirubin, albümin, INR, PTZ, MPV, RDW, nötrofil, lenfosit, platelet, hemoglobin, HBV-DNA ve ISHAK skorlama sistemine göre HAI ve fibrozis verileri poliklinik modülleri taranarak kaydedilmiştir. Daha sonra çalışma popülasyonu ılımlı fibrozis (F≥2), anlamlı fibrozis (F≥3), ileri fibrozis (F≥4), siroz (F≥5) ve HAI ≥6 derecelerine göre farklı gruplara ayrılmış ve araştırılan noninvaziv fibrozis belirteçlerinin farklı fibrozis düzeylerindeki tanısal performanslarını incelemek amacıyla ROC analizi yapılmıştır. Bulgular: Araştırılan 15 noninvaziv fibrozis belirtecinden API, APRI, FIB-4, GAR, GPR, GUCI, KING ve RPR belirteçlerinin ılımlı fibrozis (F≥2), anlamlı fibrozis (F≥3), ileri fibrozis (F≥4) ve siroz (F≥5) evrelerinin tümünde fibrozisi istatiktiksel olarak anlamlı öngörebildiği saptanırken; NLR, MLR ve BONACINI belirteçlerinin hiçbir fibrozis evresinde fibrozisi anlamlı olarak öngöremediği tespit edilmiştir. Özellikle siroz (F≥5) evresini öngörmede eğri altı alanı 0,800 ve üzeri olup tanısal gücü yüksek altı noninvaziv fibrozis belirteci saptanmış ve fibrozis belirteçlerinin tanısal performanslarının fibrozis düzeyi ile korele olarak arttığı tespit edilmiştir. Bunun yanında ılımlı fibrozis (F≥2), anlamlı fibrozis (F≥3) ve ileri fibrozisi (F≥4) öngörmede tanısal gücü en yüksek belirteç KING olarak saptanırken; sirozu (F≥5) öngörmede tanısal gücü en yüksek belirteç FIB-4 olarak saptanmıştır. Sonuç: Bu çalışma sonucunda, literatürdeki birçok çalışma ile korele olarak bazı noninvaziv fibrozis belirteçlerinin özellikle sınırlı imkanları olan bölgelerdeki Kronik Hepatit B hastalarında karaciğer fibrozis ve nekroinflamasyon düzeylerini öngörmede kullanılabileceği tespit edilmiştir. Ayrıca tanısal gücü yüksek belirteçlerin kullanımıyla global olarak karaciğer biyopsisi gereksinimini ve bunun yol açtığı morbidite ve mortalite oranlarının azaltılabileceği düşünülmüştür. Ancak bütün bulgulara rağmen biyopsinin karaciğer fibrozis ve nekroinflamasyonunu göstermede günümüzde halen altın standart yöntem olduğu unutulmamalıdır. ANAHTAR KELİMELER: Noninvaziv Fibrozis Belirteçleri, Kronik Hepatit B, Karaciğer Biyopsisi, Karaciğer Fibrozisi
Özet (Çeviri)
Aim: Today, morbidity and mortality rates due to Chronic Hepatitis B are still high globally. The gold standard method for detecting necroinflammation and fibrosis stages in the liver during the diagnosis and treatment of Chronic Hepatitis B patients is liver biopsy. In recent years, studies in the literature has become increasingly common for cheaper, non-invasive, and easy-to-repeat methods although these methods does not completely replace biopsy. For this purpose, in this study, 15 different noninvasive fibrosis markers previously defined in the literature were examined and their diagnostic performance in predicting liver fibrosis and necroinflammation was investigated. Materials and Methods: Age, gender, comorbidity, ALT, AST, ALP, GGT, total bilirubin, albumin, INR, PTZ, MPV, RDW, neutrophil, lymphocyte, platelet, hemoglobin, HBV-DNA and according to ISHAK scoring system, HAI and fibrosis data of Chronic Hepatitis B patients who is over the age of eighteen and had a biopsy, were recorded by scanning outpatient modules. Then, the study population was divided into different groups according to the grades of moderate fibrosis (F≥2), significant fibrosis (F≥3), advanced fibrosis (F≥4), cirrhosis (F≥5) and HAI ≥6 and after that ROC analysis was performed to examine the diagnostic performances of noninvasive fibrosis markers at different fibrosis stages. Results: Of the fifteen noninvasive fibrosis markers investigated; API, APRI, FIB-4, GAR, GPR, GUCI, KING and RPR markers were found to be predict liver fibrosis significantly in all fibrosis stages. In contrast, NLR, MLR and BONACINI markers could not significantly predict liver fibrosis in any fibrosis stage. In particular, six noninvasive fibrosis markers' area under the curve was 0.800 and above that means high diagnostic power while predicting cirrhosis (F≥5) and it was determined that the diagnostic performance of fibrosis markers increased in correlation with the stages of fibrosis. In addition, KING was found to have the highest diagnostic power in predicting moderate fibrosis (F≥2), significant fibrosis (F≥3) and advanced fibrosis (F≥4); FIB-4 was also found to have the highest diagnostic power in predicting cirrhosis (F≥5). Conclusions: As a result of this study, it has been determined that some noninvasive fibrosis markers can be used to predict liver fibrosis and necroinflammation levels, especially in chronic hepatitis B patients in resource- limited regions, in correlation with many studies in the literature. In addition, it was thought that the use of markers with high diagnostic accuracy could reduce the unnecessary biopsy procedures and the morbidity and mortality rates caused by this globally. However, despite all the findings, it should be kept in mind that biopsy is still the gold standard method for demonstrating liver fibrosis and necroinflammation. KEYWORDS: Noninvasive Fibrosis Markers, Chronic Hepatitis B, Liver Biopsy, Liver Fibrosis