Klinik reformer pilatesin menstrual semptomlara ve psikolojik dayanıklılığa etkisi
The effect of clinical reformer pilates on menstrual symptoms and psychological resistance
  1. Tez No: 854255
  2. Yazar: İLAYDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Psikoloji, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Pilates egzesizleri günümüze kadar gelen ve belirli hedefler doğrultusunda uyarlanabilen bir programdır. Klinik reformer pilatesin aynı deneklerde hem menstrual semptomlara hem de psikolojik dayanıklılığa etkisini araştıran bir çalışmaya rastlanılamamıştır. Yapılan tez çalışmasında klinik reformer pilatesin mentrual semptomlara ve psikolojik dayanıklılığa etkisi araştırmak amaçlanmıştır. Araştırmaya 25-45 yaş aralığında 100 kadın katılım sağlamıştır. Katılımcılar rastgele yöntem ile denek (klinik reformer pilates uygulanan) ve kontrol (klinik reformer pilates uygulanmayan) olarak ikiye gruba ayrılmıştır. Denek grubuna 8 haftalık klinik reformer pilates programı uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir program uygulanmamıştır. Pilates programı öncesi ve 8 hafta sonrası olmak üzere her iki gruba“Menstrual Semptom Ölçeği”(MSÖ) ve“Psikilojik Dayanıklılık Ölçeği”(PDÖ) uygulanmıştır. Menstrual semptomlar üç alt boyutta incelenmiş olup döngüsel bozukluklar kapsamında yorumlanmıştır. Psikolojik dayanıklılık üç alt boyutta incelenmiş olup bileşen ve etkili faktörler kapsamında yorumlanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 21 istatistik paket programında bağımsız gruplarda t testi ve eşleştirilmiş örneklem t testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pilates exercises are a program that has existed from the past to the present and can be adapted to specific goals. There is no study investigating the effect of clinical reformer pilates on both menstrual symptoms and psychological resilience in the same subjects. The aim of this thesis is to investigate the effect of clinical reformer pilates on menstrual symptoms and psychological resilience. One hundred women between the ages of 25-45 participated in the study. The participants were randomly divided into two groups as subject (with clinical reformer pilates) and control (without clinical reformer pilates). An 8-week clinical reformer Pilates program was applied to the subject group, while no program was applied to the control group.“Menstrual Symptom Scale”(MSS) and“Psychological Resilience Scale”(PRS) were administered to both groups before and 8 weeks after the Pilates program. Menstrual symptoms were examined in three sub-dimensions and interpreted within the scope of cyclic disorders. Psychological resilience was examined in three sub-dimensions and interpreted within the scope of components and effective factors. For data analysis, independent samples t test and paired sample t test were performed in SPSS 21 statistical package program.