Pregabalinin sıçanlarda travma sonrası stres bozukluğu üzerine etkileri
Effects of pregabalin on post traumatic stress disorder in rats
- Tez No: 854256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHLUGA JAFAROVA DEMİRKAPU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Sağlık Eğitimi, Psychiatry, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Yırtıcı koku ile travma sonrası stres bozukluğu oluşturulan sıçanlara sistemik verilen pregabalinin donakalma süresi, kaygı indeksi, gaita miktarı, kilo farkı, tükürük bezi immünoglobulin A düzeyi, progesteron ve östrojen düzeyleri, serum nörotrofin düzeyleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada kırk adet dişi Wistar sıçan rastgele dört gruba ayrıldı. Travma ve tedavi grubu sıçanları yırtıcı koku stresine maruz bırakıldı, devamında bir hafta süre ile istirahate bırakıldı. İstirahat süresi dolan kontrol ve travma grubu hayvanlarına serum fizyolojik, pregabalin ve tedavi grubu hayvanlarına ise 30 mg/kg pregabalin oral gavaj yoluyla uygulandı. Uygulamaları takiben sıçanlar travma hatırlatıcısına maruz bırakıldı ve davranışları yükseltilmiş artı labirentinde izlendi. Devamında tükürük bezi ile kan örnekleri alındı ve hayvanlar sakrifiye edildi. Bulgular: Travma grubunda kontrol grubuna göre artan donakalma süresi oral gavaj yoluyla sistemik uygulanan pregabalin tedavisi ile geri döndü. Pregabalin tedavisi travma grubu ile travma geliştirilmeksizin pregabalin uygulanan grupta azalan tükürük bezi immünoglobulin A düzeyini geri çevirdi, fakat kaygı indeksini, gaita miktarını, kilo farkını, progesteron, östrojen ve serum nörotrofin düzeylerini değiştirmedi. Sonuç: Pregabalinin travma sonrası stres bozukluğunda etkisinin anlaşılması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to investigate the effects of systemically administered pregabalin on freezing time, anxiety index, stool amount, weight difference, salivary gland immunoglobulin A, progesterone, estrogen and serum neurotrophin levels in rats with post-traumatic stress disorder due to predatory odor. Materials and Methods: In the study, forty female Wistar rats were randomly divided into four groups. Rats in the trauma and treatment groups were exposed to predatory odor stress and left to rest for a week. After the rest period, 30 mg/kg pregabalin was administered to the pregabalin and treatment groups, and saline was administered to the control and trauma groups via oral gavage. Following the administrations, the rats were exposed to a trauma reminder and their behaviors were monitored in an elevated plus maze. Subsequently, salivary gland and blood samples were taken and the animals were sacrificed. Results: The increased freezing time in the trauma group compared to the control group was reversed with the systemic administration of pregabalin by oral gavage. Pregabalin treatment reversed the decreasing salivary gland immunoglobulin A level in the trauma group and the group administered pregabalin without trauma, but did not change the anxiety index, stool amount, weight difference, progesterone, estrogen and serum neurotrophin levels. Conclusion: More studies are needed to understand the effects of pregabalin on post-traumatic stress disorder.