Son trimesterdeki gebelerin emzirmeye ilişkin özyeterlilik algıları ile bilgi durumlarının belirlenmesi
Determining the self-efficacy perceptions and knowledge levels of pregnant women in the last trimester regarding breastfeeding
- Tez No: 854263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışma son trimesterdeki gebelerin emzirmeye ilişkin özyeterlilik algıları ile bilgi durumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte yapılan bu çalışmanın evrenini, Ankara SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği ve NST birimine başvuran ve örneklem kriterlerini taşıyan gebeliğinin son trimesterindeki tüm gebe kadınlar; araştırmanın örneklemini ise Şubat- Ağustos 2021 tarihleri arasında örneklem kriterlerini taşıyan 200 gebe kadın oluşturmuştur. Çalışmada veri toplamak amacıyla araştırmacılar tarafından geliştirilmiş tanıtıcı veri formu, Emzirme ve Anne Sütünün Yararlarına Yönelik Bilgi Değerlendirme Formu ile Prenatal Emzirme Öz-yeterlilik Ölçeği kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 28 paket programı ile analiz edilmiştir. Emzirme ve Anne Sütünün Yararlarına Yönelik Bilgi Değerlendirme Formu'nun güvenirlik analizinde iç tutarlık katsayısı (KR-20) 0.84; Prenatal Emzirme Öz-yeterlilik Ölçeği cronbach alpha değeri ise 0,93 olarak hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan kadınların: %72,5'i 21-30 yaş grubunda iken %27,5'i 31-43 yaş grubunda olup, yaş ortalamaları da 27,91±4,82'dir. Gebelerin Emzirme ve Anne Sütünün Yararlarına Yönelik Bilgi Puanı Ortalaması 31,83±6,41 iken Prenatal Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği puan ortalamaları ise 78,17±15,63'tür.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the self-efficacy perceptions and knowledge levels of pregnant women in their last trimester regarding breastfeeding Materials and Methods: The population of this descriptive study consisted of all pregnant women in their last trimester attending the Obstetrics and Gynecology Clinic and NST unit of Ankara SBÜ Gülhane Training and Research Hospital who met the sample criteria; the sample of the study was made up of 200 pregnant women who met these criteria between February and August 2021. In the study, a descriptive data form developed by the researchers, the Knowledge Assessment Form on Breastfeeding and the Benefits of Breast Milk, and the Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale were used for data collection. The data were analyzed using the IBM SPSS Statistics 28 software package. In the reliability analysis of the Knowledge Assessment Form on Breastfeeding and the Benefits of Breast Milk, the internal consistency coefficient (KR-20) was calculated as 0,84; the Cronbach's alpha value for the Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale was calculated as 0,93. Results: Of the women participating in the study: 72,5% were in the age group of 21-30, while 27,5% were in the age group of 31-43, with an average age of 27,91±4,82. The average score of pregnant women on the Knowledge Assessment about Breastfeeding and the Benefits of Breast Milk was 31,83±6,41, while the average score on the Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale was 78,17±15,63.