Son trimesterdeki gebelerin bebek beslenmesi tutumu ile doğum sonrası emzirme davranışları ve emzirme öz-yeterliliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of infant feeding attitude and postnatal breastfeeding behaviour and breast feeding self-effiacy in the last trimester pregnants
- Tez No: 727386
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Büyüme ve gelişmeyi optimal düzeyde sağlayan, fonksiyonel, biyoyararlılığı yüksek, sindirimi kolay, sindirim sistemi fizyolojisine uygun ürünler bebek beslenmesi için önemlidir. Buna en uygun besin anne sütü iken en uygun beslenme şekli de emzirmedir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından postpartum ilk altı ay için sadece anne sütü ile beslenme önerilmektedir. Bu çalışma; son trimesterdeki gebelerin bebek beslenmesi tutumları ile doğum sonrası emzirme davranışları ve öz-yeterliliklerinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Araştırmaya 142 gebe dahil edilmiştir. Katılımcılara gebeliğin son trimestrinde sosyo-demografik özelliklerine ilişkin sorular ile birlikte bebek beslenmesi tutum ölçeği, doğumdan sonra 3 ve 6. ayda ise emzirme davranışları soruları, emzirme öz yeterlilik ölçeği uygulanmıştır. Çalışmaya dahil edilen gebelerin yaş ortalaması 28,1±5,1 yıldır. Gebelerden %42,0'sı ise üniversite ve üzeri eğitimli ve %81,3'ünün planlı gebelik olduğu saptandı. Gebelerden %48,3'ünün ilk gebeliği, %50,2'sinin ilk doğumu olduğu tespit edildi. Gebelerden %66,9'unun sezaryen doğum yaptığı ve bebeklerden %51,3'ünün erkek olduğu belirlendi. Gebelerin IOWA bebek beslenmesi tutum ölçeği puan ortalaması 47,3±7,7'dir. Annelerin 3. ay ile 6.
Özet (Çeviri)
Products that provide optimal growth and development, are functional, have high bioavailability, are easy to digest, and are suitable for the physiology of the digestive system are important for infant nutrition. While the most suitable food for this is breast milk, the most appropriate form of nutrition is breastfeeding. The World Health Organization (WHO) recommends exclusive breastfeeding for the first six months postpartum. This work; The aim of this study is to evaluate the infant feeding attitudes, postpartum breastfeeding behaviors and self-efficacy of pregnant women in the last trimester. 142 pregnant women were included in the study. In the last trimester of pregnancy, questions about the socio-demographic characteristics of the infant feeding attitude scale, after the birth of the 3rd and 6rd month breastfeeding behavior questions and breastfeeding self-efficacy scale were applied to the participants. The mean age of the pregnant women included in the study was 28.1±5.1 years. It was determined that 42.0% of the pregnant women had university or higher education and 81.3% of them were planned pregnancies. It was determined that 48.3% of the pregnant women had their first pregnancy and 50.2% had their first birth. It was determined that 66.9% of the pregnant women gave birth by cesarean section and 51.3% of the babies were male. The mean score of the IOWA infant feeding attitude scale of the pregnant women was 47.3±7.7.