Dijital emzirme müzesinde Metaverse ve sanal gerçeklik destekli eğitimin annelerin emzirme bilgi düzeyi, öz-yeterliği ve başarısına etkisi
The effect of Metaverse- and virtual reality–supported education in the digital breastfeeding museum on mothers' breastfeeding knowledge level, self-efficacy, and success
- Tez No: 955147
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÖZYAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, primipar gebe kadınlara yönelik dijital emzirme müzesinde Metaverse ve sanal gerçeklik (VR) destekli eğitimin annelerin emzirme bilgi düzeyi, öz-yeterliği ve başarısına etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini, Temmuz 2023-Nisan 2024 tarihleri arasında Türkiye'de üç hastanenin gebe okullarına üçüncü trimesterde ilk defa başvuran ve daha önce hiç emzirme deneyimi olmayan primipar gebeler oluşturdu. Çalışmaya katılan 53 primipar gebe, rastgele olarak müdahale(n=28) ve kontrol(n=25) gruplarına ayrıldı. Müdahale grubundaki gebelere dijital emzirme müzesinde Metaverse ve VR destekli eğitim verilirken, kontrol grubundaki gebeler rutin gebe okulu eğitimi aldı. Veri toplamak amacıyla memnuniyet ve emzirme bilgi düzeyine ilişkin soru anketi, emzirme öz-yeterlik ölçeği – kısa form ve LATCH emzirme değerlendirme ölçeği kullanıldı. Veriler, eğitim öncesi, eğitim sonrası ve doğum sonrası olmak üzere üç farklı zamanda toplandı. Analizlerde IBM SPSS 29.0.2.0 programı kullanıldı (α = 0,05).
Özet (Çeviri)
This randomized controlled study was conducted to evaluate the effect of Metaverse- and virtual reality (VR)–supported education in a digital breastfeeding museum on primiparous pregnant women's breastfeeding knowledge level, self-efficacy, and success. The study population consisted of primiparous pregnant women with no prior breastfeeding experience who attended antenatal education classes for the first time at three hospitals in Turkey during their third trimester between July 2023 and April 2024. Fifty-three primiparous pregnant women were randomly assigned to the intervention (n = 28) and control (n = 25) groups. The pregnant women in the intervention group received Metaverse- and virtual reality (VR)–supported education in the digital breastfeeding museum, while those in the control group received standard antenatal education provided through antenatal education classes. Data were collected using a satisfaction and the breastfeeding knowledge questionnaire, the breastfeeding self-efficacy scale–short form, and the LATCH breastfeeding assessment tool. Data collection occurred at three-time points: before the training, after the training, and postpartum. Statistical analyses were performed using IBM SPSS version 29.0.2.0, with a significance level set at α = 0.05. The groups were found to be similar at baseline.