Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar için uzaktan süpervizyonla koç yetiştirme öğretim paketinin koç, öğretmen ve çocuk çıktıları üzerindeki etkisi
The effects of the train the coach teaching package with online supervision for children with autism spectrum disorders on coach, teacher, and child outcomes
  1. Tez No: 854274
  2. Yazar: GÖKHAN İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN GÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Araştırmanın amacı, uzaktan süpervizyon ile koç yetiştirme öğretim paketinin özel eğitim öğretmenlerinin bilgilendirme eğitimi sunma ve akran koçluğu uygulama becerileri, OSB olan öğrencilerle çalışan farklı branş öğretmenlerinin resimli etkinlik çizelgesi izleme becerisi öğretimi ile çizelge izleme becerisiyle ilgili veri toplama, topladığı verileri grafiğe aktarma becerileri ve OSB olan öğrencinin resimli etkinlik çizelgesi izleme becerisini edinimi ve etkinlikle meşguliyeti üzerindeki etkililiğinin incelenmesidir. Araştırmada ayrıca katılımcı koç ve öğretmenlerin araştırmanın sosyal geçerliğine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, koç (özel eğitim öğretmeni), öğretmen (özel eğitim alanında çalışan farklı bir branş öğretmeni) ve öğrenciden (OSB tanısı almış okul öncesi döneminde olan çocuk) oluşan üç farklı gruptaki dokuz kişiyle üç farklı özle eğitim ve rehabilitasyon merkezinde gerçekleştirilmiştir. Koç ve öğretmen katılımcılar için katılımcılar arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli iç içe olacak şekilde uygulanmıştır. Öğrenci katılımcılar için katılımcılar arası gecikmiş çoklu başlama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları her üç katılımcı grubuyla gerçekleştirilen uygulamaların etkili olduğunu, katılımcıların uygulama sona erdikten sonrada edindikleri becerileri sergileme düzeylerini koruduklarını ve koç katılımcıların edindikleri becerileri genelleyebildiklerini göstermektedir. Sosyal geçerlilik bulguları ise koç ve öğretmen katılımcıların araştırmaya yönelik olumlu görüşlere sahip olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effectiveness of the“Coach Training Package with Online Supervision”on special education teachers' skills in providing in-service training and peer coaching, on teachers in different branches working with students with ASD in teaching the picture activity schedule following skill, on the skills of collecting data related to the schedule following skill and transferring the collected data to the graph, and on the acquisition of the picture activity schedule following skill by the student with autism spectrum disorder (ASD) and his/her engagement with the activity. The study also aimed to determine the opinions of the participating coaches and teachers regarding the social validity of the research. In this study, three different groups were involved and each group consisted of a coach (a special education teacher), a teacher (a professional from a different speciality in special education) and a student (a preschool child diagnosed with ASD). The research was conducted with nine participants in three different special education centres. A multiple probe design was used across participants for the coach and teacher participants. A delayed multiple baseline between participants model was used for the student participants. The findings of the study show that the practices with all three participant groups were effective, that the participants maintained the level of exhibiting the skills they acquired after the end of the practice, and that the coach participants were able to generalize the skills they acquired. The social validity findings of the study also show that the coach and teacher participants had positive opinions about the research process and the results obtained.