Mesabuthus gibbosus akrep venomunun escherichia coli, proteus vulgaris ve klebsiella pneumoniae bakterilerine olan antibakteriyel etkisi
Antibacterial effect of mesabuthus gibbosus scorpion venom on escherichia coli, proteus vulgaris and klebsiella pneumoniae bacteria
  1. Tez No: 854289
  2. Yazar: TUBA AMUCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY ÇORAK ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Akrep zehirlenmesi klinik olarak bazen yalnızca sokmanın gerçekleştiği bölgede yanmalı ağrı, kırmızı bir lezyon şeklinde görülebilirken bazı zamanlarda da sağlığı ciddi boyutta tehdit eden kardiyolojik ve solum sistemleri başta olmak üzere iç sistemlerin bozulması ile seyredebilir. Akrep zehri, akreplerin telsonlarında bulunan, birçok protein, peptid ve biyolojik yönden etkin bileşiklerden oluşan nörotoksik etkili bir salgı olup, genellikle avını yakalamada ve sindirimde kullanılmaktadır. Akrep zehirlenmesi her ne kadar tehlikeli görünse de, zehirin peptit yapısı ilaç sektörü için yeni ilaçların geliştirilmesi açısından oldukça önemlidir. Özellikle dirençli bakteriler için etkin bir ilaç yoksunluğu hasta ve tedavi merkezlerini zora sokmakla birlikte bilim insanlarını da yeni alternatif tedavi arayışına itmektedir. Bu çalışmada Mesobuthus gibbosus akrep zehrinin antibakteriyel aktivitesi araştırılmıştır. Araştırmada Escherichia coli, Proteus vulgaris ve Klebsiella pneumoniae bakterilerine uygun ortamda damlatma yöntemi ile ham zehir uygulanarak anti bakteriyel etkileri gözlemlenmiştir. Akrep zehrinin bakteriler üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Scorpion poisoning can sometimes be seen clinically only in the form of burning pain and red lesion in the area where the sting occurs, but sometimes it can be observed with the deterioration of internal systems, especially cardiological and respiratory systems, which seriously threaten health. Scorpion venom is a neurotoxic secretion consisting of many proteins, peptides and biologically active compounds found in the telson of scorpions and is generally used in the capture and digestion of prey. Although scorpion envenomation may seem dangerous, the peptide structure of the venom is very important for the development of new drugs for the pharmaceutical industry. The lack of effective drugs, especially for resistant bacteria, puts patients and treatment centres in difficulty and pushes scientists to search for new alternative treatments. In this study, the antibacterial activity of Mesobuthus gibbosus scorpion venom was investigated. In the study, anti-bacterial effects were observed by applying crude venom to Escherichia coli, Proteus vulgaris and Klebsiella pneumoniae bacteria by dripping method in appropriate environment. It was determined that scorpion venom was effective on bacteria.