Mesobuthus gibbosus türü akrep zehirinin sıçanlara etkili minimal letal dozunun (MLD50) saptanması
  1. Tez No: 24403
  2. Yazar: GÜLŞEN AYTAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN DALDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada izmir ve civarından toplanan toplam 110 Mesobuthus gibbosus türü akreplerin zehirlerinin sıçanlardaki etkileri ve LDso dozu araştırılmıştır. Çalışmada 150-200 gr ağırlığındaki 15 adet erkek sıçan kullanılmıştır. Kontrol grubu olarak 5 erkek sıçan ayrıldıktan sonra 2'şerli 5 gruba ayrılan 10 sıçan'ın her birine, sırasıyle 0.5, 1.0, 1.5, 2.0, 2.5 cc zehir ana solüsyonu, peptonlu tuzlu su ile sulandırılarak subkutanöz olarak verilmiştir. Araştırmaların sonucunda Mesobuthus gibbosus türü akreplerdeki zehirin sıçanları öldürme dozu LDSo = 0.01 ml/gr olarak bulunmuştur. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the affects and LDSo dose of 110 scorpion poisons, Mesobuthus gibbosus, which were collected from İzmir and surroundings, were studied on rats. We used 15 male rats which weigh around 150-200 grams. Control group was consist of 5 male rats, remaining 10 were divided in two equal groups and each were given subcutaneous injections of 0.5,1.0, 1.5, 2.0, 2.5 cc poison solution diluted with saline solution which includes pepton. As an result of this research study LDso of Mesobuthus gibbosus1 poison on rats, was found to be 0.01 ml/gr. 51