Mesobuthus gibbosus (buthidae) akrep venomunun saflaştırılması ve bazı fizyolojik etkilerinin belirlenmesi
Purification of the scorpion Mesobuthus gibbosus (buthidae) venom and determination of some physiological effects
  1. Tez No: 155303
  2. Yazar: CANAN BAYAR TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AŞKIN TÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Mesobuthus gibbosus (BUTH1DAE) AKREP VENOMUNUN SAFLAŞTIRILMASI VE BAZI FİZYOLOJİK ETKİLERİNİN BELİRLENMESİ Canan (Taş) Bayar ÖZ Bu çalışmada, Mesobuthus gibbosus türü akrep venomu saflaştırılarak, kısmen karakterize edilen nörotoksik peptidin fizyolojik ve biyokimyasal etkisi aydınlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümü, ham venomun elde edilmesi ve saflaştırma basamaklarından geçirilmesini kapsamaktadır. Protein içeriği, 49 mg/mL olan ham venom, sırasıyla jel filtrasyon kromatografisi, iyon değiştirici kromatografi ve HPLC yöntemleriyle kademeli olarak saflaştırılmış, her saflaştırma basamağı sonrasında biyoaktivite testlerinden elde edilen sonuca dayanılarak, molekül kütlesi yaklaşık 6500 Da ve protein içeriği 0.42 mg/mL olan MbV-7 (1) kodlu peptid izole edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü, fizyolojik ve biyokimyasal çalışmalara ayrılmıştır. Peptidin, bileşik aksiyon potansiyeli (in vitro) ve kardiyovasküler sistem üzerine etkisi {in vivo) gözlenmiştir. Biyokimyasal deneylerde, ham venom ve aktif peptid [MbV(1)j etkisiyle, insan plazması ve eritrositlerindeki AChE'nin (asetilkoliesteraz) inhibe olduğu belirlenmiştir. Plazma ve eritrositlerdeki BuChE'nin (butirilkolinesteraz), ne ham venom ne de kromatografik fraksiyonlarla inhibe olmadığı saptanmıştır. Bu sonuçlar ile, Türkiye'nin en yaygın akrep türü olan M. gibbosus'a ait ham venom ve aktif peptid(ler) hakkında ileriye dönük çalışmalara ışık tutulacağı umut edilmektedir. Ülkemizdeki diğer akrep türleriyle de benzer çalışmalar yapılarak, etkin ve kaliteli anti-serum üretiminde sağlıklı bir adım atılacağı düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Mesobuthus gibbosus, saflaştırma ve karakterizasyon. Danışman : Prof. Dr. Aşkın Turner, Hacettepe Üniversitesi, Biyoloji Bölümü, Genel Biyoloji Anabilim Dalı.
Özet (Çeviri)
II PURIFICATION OF THE SCORPION Mesobuthus gibbosus (BUTHSDAE) VENOM AND DETERMINATION OF SOME PHYSIOLOGICAL EFFECTS Canan (Taş) Bayar Hacettepe University, Department of Biology, General Biology Section ABSTRACT In this study, the venom from the scorpion Mesobuthus gibbosus was purified, physiological and biochemical effects of the partially characterized neurotoxic peptide were determined. The first part of the study includes the steps of the isolation and purification of crude venom. Crude venom, consists of 49 mg/mL protein, was purified by gel filtration, ion exchange chromatography and HPLC, respectively. A peptide labeled as MbV-7(1) was isolated according to the bioactivity tests after each step (molecular weight, 6500 Da, 0.42 mg/mL protein). The second part of this study composed of the physiological and biochemical observations. The effects of the peptide on compound action potential (in vitro) and cardiovascular system (in vivo) were observed. In the biochemical experiments, the AchE (acetylcholinesterase) in human plasma and erythrocytes was inhibited by crude venom and active peptide MbV(1). It was determined that, BuChE (butyrilcholinesterase) was not inhibited neither by crude venom nor by chromatographic fractions. According to these results, it was hoped to be a reference for the studies in the future about crude venom and it's active peptide(s) of the scorpion M. gibbosus, which is the the most abundant scorpion species in Turkey, and to continue the same applications using tha other scorpion species belonging to our country. It was aimed to obtain more effective and qualified anti-sera. Key Words : Mesobuthus gibbosus, purification and characterization Advisor : Prof. Aşkın Turner, Hacettepe University, Department of Biology, General Biology Section.