Makedon tarih yazımında Osmanlı algısı
The Ottoman perception in Macedonian historiography
  1. Tez No: 854290
  2. Yazar: BİLAL RAŞİDOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Osmanlı Devleti'nin XIV. yüzyılın ortalarında başlayan ve 5-6 asır süren Balkan coğrafyasındaki hâkimiyeti 1912-1913 Balkan Savaşlarıyla fiilen son bulmuştur. Günümüzde 2 milyon nüfusa sahip Kuzey Makedonya'da yaklaşık 700-800 bin Müslüman varlığını sürdürmektedir. Balkanlarda yaşayan her millet, devletinin tarihi oluşum sürecinde Osmanlı İmparatorluğu'na değinmek zorundadır. Makedon tarihçiler de kendi tarihlerini yazarken Osmanlı ile birlikte ele almaları ve değerlendirme yapmaları zorunludur. Çalışmamızda, Makedon tarihçilerin Osmanlı Devleti ile ilgili değerlendirmeleri çeşitli açılardan ele alınarak incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmada Makedonca eserlerin yanında Bulgarca ve Sırpça kaynaklara da yer verilmiştir. Makedon tarihçilerin Osmanlı dönemiyle ilgili değerlendirmelerine bakıldığında, pek çok konuda Osmanlı tarihçileriyle benzer bilgiler verdikleri görülürken özellikle sosyal hayatı direkt olarak etkileyen Osmanlı vergi sistemi, devşirme konusu, İslamlaştırma ve ayaklanmalar gibi meselelerde farklı yaklaşımlarının olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The domination of the Ottoman Empire, which began in the mid-14th century and lasted for about 5-6 centuries, terminated with the outbreak of the Balkan Wars of 1912-1913. Today, there exist around 700-800 thousand Muslims in North Macedonia, which has a population of 2 million. All nations living in the Balkans are bound to refer or mentioned the Ottoman Empire in view of the historical formation process of their states. Macedonian historians are also obliged to handle and evaluate together the Ottoman Empire while writing their own history. In our study, we tried to analyze the evaluations put forth by Macedonian historians regarding the Ottoman Empire from various perspectives. In addition to Macedonian works, many Bulgarian and Serbian sources were also examined and included in the research. When the evaluations of Macedonian historians about the Ottoman period are taken into consideration, it is obvious that they provide similar information to Ottoman historians on many issues. However, they have also distinctive approaches especially on some issues including the Ottoman tax system, the issue of devshirme, Islamization and uprisings, all of which effect the social life directly.