Bir ilköğretim okulu öğrencilerinde beslenme alışkanlıklarının eğitim öncesi ve sonrası değerlendirilmesi
Pre- and post-education evaluation of nutritional habits in a primary school students
  1. Tez No: 854297
  2. Yazar: EMİNE EZGİ ATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma Isparta il merkezindeki Sidre İlköğretim Okulu Öğrencilerine verilen beslenme eğitiminin, öğrencilerin beslenme alışkanlıklarına olan etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Isparta Sidre İlköğretim Okulu'ndaki 266 kişi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak demografik bilgiler, öğün tüketim durumu, besin tüketim sıklığı formu ve beslenme alışkanlıkları sorgulama formu literatür taranarak hazırlanmış ve kullanılmıştır. Öğrencilerin cinsiyet dağılımı incelendiğinde % 47'sinin kız, % 53'ünün ise erkek öğrenci olduğu belirlenmiştir. Çocukların bilişsel gelişiminde rol alan düzenli kahvaltı yapma alışkanlığı ve öğün atlanmaması için aile ve okul fertlerine gerekli bilincin kazandırılması gerekmektedir. Katılımcıların ana öğün yapma durumu incelendiğinde 3 ana öğün tüketenler, verilen beslenme eğitimi sonrasında % 83,1'e yükselmiştir. Düzenli kahvaltı yapma durumu beslenme eğitimi sonrasında % 78,6'ya yükselmiştir. Kahvaltıda eğitim öncesi yumurta tüketimi % 78,2 iken eğitim sonrası yumurta tüketimi % 86,5'a yükselmiştir. Kazanılan beslenme alışkanlıklarının sürdürülebilmesi için adölesan dönem büyük önem taşımaktadır. Öğrencilerin her gün peynir tüketme sıklığı verilen beslenme eğitimi sonrası % 72,2'ye, haftada 1-2 kez kırmızı et tüketimi % 48,9'a, haftada 1-2 kez balık tüketimi % 48,9, haftada 1-2 kez tavuk tüketiminin % 52,3'e her gün yumurta tüketiminin % 52,6'ya, haftada 1-2 kez kurubaklagil tüketiminin % 56,4'e yükseldiği görülmektedir. Her gün taze meyve tüketimi beslenme eğitimi sonrası % 66,5'a,her gün sebze yemeği tüketiminin % 28,2'ye yükseldiği belirlenmiştir. Adölesan dönemde öğrencilere beslenme eğitimi verilerek ya da müfredata sağlıklı beslenme ile ilgili ders eklenerek yeterli ve dengeli beslenme konusunda öğrenciler bilinçlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to evaluate the effect of nutrition education given to Sidre Primary School students in Isparta city center on their nutritional habits. The population of the research consists of 266 people in Isparta Sidre Primary School. Demographic information, meal consumption status, food consumption frequency form, and nutrition habits inquiry form were prepared by scanning the literature and used as data collection tools. When examining the gender distribution of the students, it is determined that 47% are girls and 53% are boys. It is necessary to raise awareness among family members and school personnel about the habit of having a regular breakfast and not skipping meals, which play a role in children's cognitive development. When examining the participants' main meal consumption status, those consuming three main meals increased to 83.1% after the nutrition education. The habit of having a regular breakfast increased to 78.6% after the nutrition education. While egg consumption during breakfast was 78.2% before education, it rose to 86.5% after education. Adolescence plays a crucial role in maintaining acquired eating habits. After the nutrition education, the frequency of daily cheese consumption increased to 72.2%, red meat consumption 1-2 times a week increased to 48.9%, fish consumption 1-2 times a week remained at 48.9%, chicken consumption 1-2 times a week increased to 52.3%, daily egg consumption increased to 52.6%, and legume consumption 1-2 times a week increased to 56.4%. The consumption of fresh fruits daily increased to 66.5%, and the consumption of vegetable dishes daily increased to 28.2%. During adolescence, it is essential to educate students about nutrition either through nutrition education sessions or by adding healthy eating-related lessons to the curriculum to raise awareness among students about adequate and balanced nutrition.