Beşinci düzey liderliğin performansa ve işe yabancılaşmaya etkisi
The effect of level 5 leadership on performance and work alienation
- Tez No: 854354
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Liderlik, bir organizasyon içindeki bireylerin yönlendirilmesi ve ilham alması sürecini ifade eder. İyi bir lider, ekibi motive etme, işbirliği sağlama ve vizyonu paylaşma konularında becerilere sahiptir. İşe yabancılaşma, çalışanların duygusal bağ kuramamaları ve işleriyle ilgili kopukluk yaşamaları durumunu ifade eder, genellikle motivasyon kaybına, düşük performansa ve iş tatminsizliğine neden olabilir. Performans ise bireyin veya grup çalışanın belirlenen hedeflere ulaşma derecesini ifade eder ve motivasyon, liderlik tarzı ve iş ortamı gibi faktörlere bağlı olarak şekillenir. Bu çalışmada Doğu Marmara Bölgesinde bulunan operatör şirketinde çalışan satış personellerinin liderlik düzeyi algılarının çalışanların performans ve işe yabancılaşmaya etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma %57'si kadın, %43'ü erkek olmak üzere toplamda 188 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Google Forms üzerinden Beşinci Düzey Liderlik Ölçeği, İşe Yabancılaşma Ölçeği ve Performans Ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre; beşinci düzey liderliğin işe yabancılaşma düzeyi üzerinde istatistiki açıdan anlamlı etkiye sahip olduğu (p=,001), beşinci düzey liderliğin kurumsal (p=,000) ve bireysel (p=,000) performans üzerinde de istatistiki açıdan anlamlı etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Leadership refers to the process of guiding and inspiring individuals within an organization. A good leader possesses skills in motivating the team, fostering collaboration, and sharing a vision. Work alienation, on the other hand, signifies the inability of employees to form emotional connections and experience detachment from their work, often leading to loss of motivation, low performance, and job dissatisfaction. Performance, on the other hand, represents the degree to which an individual or group of employees achieve set goals and is shaped by factors such as motivation, leadership style, and the work environment. This study aims to investigate the impact of the perceived leadership levels of sales personnel working in a telecommunications company in the Eastern Marmara Region on employees' performance and work alienation. The research involved 188 participants, with 57% being female and 43% male. Data were collected using Google Forms through the Fifth Level Leadership Scale, Alienation from Work Scale, and Performance Scale. According to the analysis results, it was found that fifth-level leadership had a statistically significant impact on the level of work alienation (p=0.001), and it also had a statistically significant impact on both organizational (p=0.000) and individual (p=0.000) performance.