Türkiye'de uzun süreli bakım hizmetlerinin paydaşlar açısından değerlendirilmesi
Evaluation of long term care in terms of stakeholders in Turkey
- Tez No: 854392
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Yaşlı nüfusun artması, kronik hastalıkların öncelikli sağlık sorunu haline gelmesi gibi nedenlerle toplumların uzun süreli bakım (USB) ihtiyacı artmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de USB hizmetlerinde yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinin farklı paydaşların (yöneticiler, hizmet sunan ve alanlar) bakış açısıyla ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmada nitel ve nicel araştırma yaklaşımları kullanılmıştır. Çalışmanın birinci aşaması olan nitel araştırma kısmında USB alanında yönetici ve uzman olan 20 katılımcının Türkiye'de USB hizmetlerine ilişkin görüşleri derinlemesine görüşme tekniğiyle araştırılmıştır. Çalışmanın ikinci aşaması olan nicel araştırma kısmında ise birinci aşamadan elde edilen bulgulara dayalı olarak geliştirilen anket formu USB çalışanlarına (n=310) ve hizmet alanlara (n=126) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Societies' need for long-term care (LTC) has been increasing due to reasons such as the increase in the elderly population and chronic diseases becoming a priority health problem. The aim of the study is to reveal the problems and solution suggestions in the field of LTC services in Turkey from the perspective of different stakeholders (managers, service providers and recipients). The study was conducted with mixed method. In the qualitative research part, which is the first phase of the study, the opinions of 20 participants, who are managers and experts in the field of LTC, regarding their work and LTC services in Turkey were investigated using the in-depth interview technique. In the second phase of the study, the quantitative research section, a questionnaire was developed for employees and service recipients with the information from the survey form developed based on the findings obtained from the first phase. After the content validity analysis of the questionnaire was performed, it was applied to employees (n=310) and service recipients (n=126).