Kifotik postüre sahip erkek bireylerde solunum egzersizine ek olarak servikal ve torakal manipülasyon uygulamasının spirometrik değerlere, nabıza, tansiyona ve oksijen saturasyonuna olan etkisi
The effects of respiratory exercise in addition to cervical and thoracic manipulation on spirometric values, heart rate, blood pressure and oxygen saturation in males with kyphotic posture
- Tez No: 854432
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA HAKTAN HATIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında, kifotik postüre sahip 20-50 yaş aralığındaki erkek bireylerde solunum egzersizinin yanı sıra servikal ve torakal manipülasyonun (HVLA) spirometrik değerlere, nabız, tansiyon ve oksijen saturasyonuna olan etkilerini incelemeyi amaçlanmıştır. Gönüllülük esasına dayanan bu çalışmaya toplamda 75 erkek birey katılmıştır. Randomizasyon yöntemiyle her grupta 25 kişi olacak şekilde, servikal ve torakal manipülasyon ile solunum egzersizi olmak üzere üç grup oluşturulmuştur. Önce uygulama öncesinde bireylerin demografik özellikleri (yaş, kilo, boy, vücut kitle indeksi, kronik hastalık varlığı, düzenli kullanılan ilaç bilgisi) değerlendirilmiştir. Katılımcıların solunum parametreleri, nabız, tansiyon ve oksijen saturasyonu değerleri, uygulama öncesi, ortası ve sonrasında Pony marka mobil spirometre ile ölçülmüştür. Ayrıca, kifotik postür açıları değerlendirme öncesi ölçülmüştür. Solunum egzersizi grubu, sadece solunum egzersizi yaparken, solunum egzersizi ile birlikte servikal manipülasyon ve torakal manipülasyon gruplarına haftada üç kez aynı fizyoterapist tarafından kayropraktik HVLA manipülasyon uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to investigate the effects of respiratory exercise, as well as cervical and thoracic manipulation (High-Velocity Low-Amplitude - HVLA) on spirometric values, pulse, blood pressure, and oxygen saturation in male individuals aged 25-50 with kyphotic posture. A total of 75 male participants volunteered for this study. Using the randomization method, three groups were formed, each consisting of 25 individuals: a group receiving cervical and thoracic manipulation along with respiratory exercise. Prior to the application, demographic characteristics of individuals (age, weight, height, body mass index, presence of chronic diseases, information on regularly used medications) were evaluated. Participants' respiratory parameters, pulse, blood pressure, and oxygen saturation values were measured before, during, and after the application using the MiniSpir mobile spirometer. Additionally, kyphotic posture angles were measured before assessing respiratory exercises. The respiratory exercise group performed only respiratory exercises, while the cervical and thoracic manipulation groups received chiropractic HVLA manipulation along with respiratory exercises three times a week by the same physiotherapist.