İşletmelerde kurumsallaşmanın markalaşma üzerindeki etkisi; Bürotime örneği
The effect of institutionalization on branding inbusinesses; Burotime example
- Tez No: 854462
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada, Türk mobilya sektöründe faaliyet gösteren Bürotime markasının kurumsallaşma ve markalaşma süreçleri incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı işletmelerde kurumsallaşmanın markalaşma üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Araştırma nitel araştırma tekniklerinden olan mülakat yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Bürotime markasında farklı birimlerde çalışan üst düzey yöneticiler oluşturmaktadır. Çalışma bulgularına göre; kurumsallaşmanın işletme yapısı, işletmelerin yönetim anlayışı ve iş süreçlerinde önemli değişikliklere neden olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kurumsallaşmanın marka değerini arttırdığı ve sürdürülebilir bir başarıya ulaşmanın önemli bir yolu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the institutionalisation and branding processes of Bürotime brand operating in the Turkish furniture sector were examined. The aim of this study is to determine the effect of institutionalisation on branding in companies. The research was conducted using the interview method, which is one of the qualitative research techniques. The study group of the research consists of senior managers working in different units in Bürotime. According to the results of the study; it has been determined that institutionalisation causes significant changes in the business structure, management approach and business processes of companies. It was also concluded that institutionalisation increases brand value and is an important way to achieve sustainable success.