Tanzimat dönemi kamu yönetiminde arayışlar: Taşra teşkilatı üzerinden bir değerlendirme
Searches in public administration during the Tanzimat period: An evaluation of provincial organization
- Tez No: 854482
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Osmanlı Devleti'nin mülki idare sistemi eyalet, sancak, kaza, nahiye ve köylere taksim edilmiştir. Tanzimat dönemi öncesinde taşra teşkilatı, merkezin sıkı kontrolü altında idare edilmiştir. Devlet, en uzak olan bölgeleri dahi, merkezden atadığı görevliler aracılığıyla kontrol altında tutabilmiştir. Taşraya gönderdiği görevlilere geniş salahiyetler vererek, onların taşrada hâkim güç olmalarına izin verilmiş, diğer taraftan merkezin sıkı denetimine maruz bırakılmışlardır. Bu ikili yapı sayesinde adem-i merkeziyetçi unsurlar ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. Tanzimat dönemi yeni bir devrin başlangıcı olmuştur. Tanzimat devri, yönetimde merkezileşme amacı etrafında şekillenen bir reformlar dönemi olmuştur. Bu dönemde taşra teşkilatına dair pek çok düzenleme yapılmıştır. Taşra teşkilatında yapılan düzenlemeler ile hedeflenen temel amaç, merkezin kontrolünü ve denetimini mülki yapıda hâkim kılmak olmuştur. Bu düzenlemelerde en önemlisi hiç şüphesiz, 1864 Vilayet Nizamnamesi'dir. Taşra teşkilatına dair yapılan bütün düzenlemelerin ortak amacı merkezi otoriteyi sağlamak olmuştur. Tanzimat dönemi taşra teşkilatında oluşturulan yeni vilayet düzeni ve meclis sistemi, hiç şüphesiz kendisinden sonra kurulmuş olan birçok kurumun temellerini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The civil administration system of the Ottoman Empire was divided into provinces, subdivision of provinces, districts, townships and villages.Before the Tanzimat period,the provincial organization was managed under strict control.The state was able to keep even the most remote regions under control through officials appointed from the center.By giving broad powers to the officials appointed by the state to the provinces , they were allowed to become the dominant power in the provinces , on the other hand ,they were exposed to the strict control of the center.By means of this dual structure ,decentralized elements were tried to be eliminated. The Tanzimat period was the beginning of a new era. The Tanzimat era was a period of reforms shaped around the aim of centralization in administration. During this period , many regulations were made regarding the provincial organization.The main aim of the regulations made in the provincial organization was to make the control and supervision of the center dominant in the civil administration.These regulations are undoubtedly the 1864 Provincial Regulations.The common purpose of all regulations regarding provincial organization was to ensure central authority.The new provincial order and parliament system created in provincial organization of the Tanzimat period , undoubtedly forms the foundations of many institutions established after it.