Okul öncesi öğretmenlerinin özel yetenekli çocuklara ilişkin algıları ile duygusal zekâ düzeylerinin incelenmesi
Examination of preschool teachers' perceptions of specially gifted children and their emotional intelligence levels
- Tez No: 854487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KAYTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırmada, Özel Yetenekli Çocuklara İlişkin Algı Ölçeğinin geliştirilip geçerlik-güvenirlik çalışmasının yapılması, okul öncesi öğretmenlerinin özel yetenekli çocuklara ilişkin algıları ile duygusal zeka düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bağımsız anaokulları, anasınıfları ve özel anaokullarında görev yapmakta olan okul öncesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu öğretmenler arasından araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden toplam 312 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Özel Yetenekli Çocuklara İlişkin Algı Ölçeği”ve“Rotterdam Duygusal Zeka Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to develop the Perception Scale on Gifted Children and conduct a validity-reliability study, and to examine preschool teachers' perceptions of gifted children and their emotional intelligence levels. The population of the research consists of pre-school teachers working in independent kindergartens, nursery classes and private kindergartens affiliated with Burdur Provincial Directorate of National Education. The sample of the research consisted of a total of 312 teachers who agreed to participate in the research voluntarily.“Personal Information Form”,“Perception Scale for Children with Special Abilities”and“Rotterdam Emotional Intelligence Scale”were used as data collection tools in the research. As a result of the research, the Perception Scale on Children with Special Abilities was found to be valid and reliable, and the perceptions of preschool teachers about children with special abilities and gender, age, marital status, having children, educational status, professional seniority, working age group, class size.