Term gebelerde umblikal coiling ındex,fetal serebral ve umblical arter doppler parametreleri ile umblikal ven kan gazı ve IMA değerleri arasındaki ilişkisinin araştırılması
Research of the relevance between umbilical coiling index, fetal cerebral and umblical artery doppler parameters, umblical vein blood gas and IMA values in term pregnants
- Tez No: 854493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN DİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı yenidoğanlarda oksidatif stresin bir göstergesi olarak da sayılabilecek İskemi Modifiye Albumin değeri, fetal iyilik halinin ilk belirteçlerinden olan umblikal ven kan gazı değerleri ve antenatal olarak ölçülebilecek değerler olan umblikal coiling indeks, umblikal ve orta serebral arter Doppler parametreleri ile arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Araştırma kapsamında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı polikliniğine gebe izlemi amacıyla başvuran ve yatışı yapılarak doğumu gerçekleştirilen, 37 hafta ve üzeri (term) gebeliği olan, risk faktörü sayılabilecek ek tanısı bulunmayan 65 gebeye doğum öncesi ultrason ile bakılarak umblikal coiling indeks, umblikal ve orta serebral arter Doppler parametreleri kaydedildi. Doğum sırasında umblikal venden alınan kan gazı ve serum örnekleri biyokimya laboratuvarına gönderildi ve kan gazı değerleri ile IMA (İskemi Modifiye Albumin) çalışılarak kaydedildi. Gebelerin yaşı, gravida ve parite sayısı, doğum haftası, yenidoğanların doğum kilosu, 5. Dakika APGAR skoru, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde takip edilip edilmediği ve cinsiyetleri kaydedildi. Elde edilen veriler IBM SPSS 11.5 istatistik programı kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Umblikal kord coiling indeks ölçümlerinde en düşük ölçülen değer 0,210 coil/cm, en yüksek ölçülen değer 0,471 coil/cm, ortalama coiling indeks değeri 0,337 olarak ölçüldü. Umblikal ve orta serebral arter Doppler parametreleri referans değerlerin dışında izlenmedi. Coiling indeks ile umblikal ven kan gazı değerleri, IMA değerleri veya umblikal ve orta serebral arter Doppler indeksleri ile gebelik yaşı, gebelik haftası, 5. Dakika Apgar skoru arasında anlamlı bir korelasyon ilişkisi saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study is to determine whether there is a significant relationship between the Ischemia Modified Albumin value, which can also be considered as an indicator of oxidative stress in newborns, the umbilical vein blood gas value, which is one of the first indicators of fetal well-being, and the umbilical coiling index, umbilical and middle cerebral artery Doppler parameters, which are values that can be measured antenatally. Material and method: Within the scope of the research, 65 pregnant women who applied to the Department of Obstetrics and Gynecology for pregnancy follow-up and were hospitalized and delivered, who had a pregnancy of 37 weeks or more (term) and who did not have an additional diagnosis that could be considered a risk factor, were examined with prenatal ultrasound and umbilical coiling index, umbilical and middle cerebral artery Doppler parameters were recorded. Blood gas and serum samples taken from the umbilical vein during birth were sent to the biochemistry laboratory and blood gas values and IMA (Ischemia Modified Albumin) were studied and recorded. Age, gravida and parity number of pregnant women, week of birth, birth weight of newborns, 5th minute APGAR score, whether they were followed in the neonatal intensive care unit and gender were recorded. Obtained data were evaluated using IBM SPSS 11.5 statistical program. Results: In umbilical cord coiling index measurements, the lowest measured value was 0.210 coil/cm, the highest measured value was 0.471 coil/cm, and the average coiling index value was 0.337. Umbilical and middle cerebral artery Doppler parameters were not observed differently from the reference values. No significant correlation was detected between the coiling index and umbilical vein blood gas values, IMA values, or umbilical and middle cerebral artery Doppler indices and gestational age, gestational week, or 5th minute Apgar score.