Sağlık çalışanlarıda Tanrı algısı ve psikolojik sağlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between God perception and psychological health in healthcare workers
  1. Tez No: 854504
  2. Yazar: OSMAN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATIMA ZEYNEP BELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tanrı algısı, bireyin Tanrı'ya yönelik düşüncelerini ve duygularını ifade eder. Bu algı bireyin çocukluktan itibaren çevresi, dini inançları ve kişiliği tarafından şekillenir. Bu araştırma, sağlık çalışanlarının psikolojik sağlık ile Tanrı algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Sincan Dr. Nafiz Körez Devlet Hastanesi'nde görev yapan gönüllü sağlık çalışanlarıyla nicel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu toplam 198 sağlık çalışanından oluşmaktadır. Katılımcıların %79,29'u (n = 157) kadın, %20,71'i (n = 41) erkek çalışanlardan oluşmaktadır. Araştırmanın verilerini toplamak için Güler (2007) tarafından geliştirilen 'Tanrı Algısı Ölçeği', Türkçe'ye uyarlanan“Kısa Semptom Envanteri (KSE)”olarak bilinen ölçek ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, sağlık çalışanlarının Tanrı algısı, sevgi yönelimli algılarının yüksek, korku yönelimli algılarının düşük olduğunu kanıtlamaktadır. Ayrıca, sağlık çalışanlarının Tanrı algısı düzeyleri, yaş, cinsiyet, medeni durum, kıdem ve eğitim düzeyi vb. faktörlere bakılmaksızın benzer bulunmuştur. Sağlık çalışanlarının psikolojik sağlık seviyelerinde en düşük olduğu boyut somatizasyonken en yüksek olduğu boyutlar depresyon ve hostilite olarak saptanmıştır. Katılımcıların yaşları, cinsiyetleri, eğitim düzeyleri ve medeni durumları mesleklerine göre anksiyete, depresyon, olumsuz benlik, somatizasyon, hostilite boyutu puanlarının istatiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği görülmektedir. Sağlık çalışanlarının Tanrı algıları ile psikolojik sağlıkları arasındaki ilişki incelendiğinde sevgi yönelimli Tanrı algısı boyutu puanları ile anksiyete, depresyon ve olumsuz benlik boyutları arasında negatif yönlü düşük düzeyde istatiksel olarak anlamlı ilişki olduğu görülmektedir. Ayrıca, katılımcıların sevgi yönelimli Tanrı algısı düzeylerinin artmasıyla anksiyete, depresyon ve olumsuz benlik seviyelerinde hafif bir azalma olduğu tespit edilmiştir. Korku yönelimli Tanrı algısı boyutu puanları ile depresyon, olumsuz benlik boyutu puanları arasında pozitif yönlü düşük düzeyde ve istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Buna göre sağlık çalışanlarının korku yönelimli Tanrı algısı düzeyleri düştükçe depresyon, olumsuz benlik düzeylerinin az da olsa düşüş gösterdiği söylenebilir. Korku yönelimli Tanrı algısı boyutu puanları ile anksiyete, somatizasyon, hostilite boyutu puanları arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The perception of God refers to an individual's thoughts and feelings towards God. This perception is shaped by the individual's environment, religious beliefs, and personality since childhood. This study aimed to compare healthcare workers according to their occupation, seniority, gender, age, marital status, and education level and to examine the relationship between psychological health and perception of God. The study was carried out using a quantitative research method with volunteer healthcare professionals working in Sincan Dr. Nafiz Körez State Hospital. The study group consisted of a total of 198 healthcare professionals. Of the participants, 79.29% (n = 157) were female and 20.71% (n = 41) were male. To collect the data for the study, the 'God Perception Scale' developed by Güler (2007), the scale known as the“Short Symptom Scale (BSS)”adapted to Turkish, and the“Personal Information Form”prepared by the researcher were used. As a result of the study, the perception of God of healthcare professionals shows that love-oriented perceptions are high and fear-oriented perceptions are low. In addition, the perception of God levels of healthcare workers was found to be similar regardless of factors such as age, gender, marital status, seniority, and education level. The lowest dimension in the psychological health levels of healthcare professionals was somatization, while the highest dimensions were depression and hostility. It is seen that the anxiety, depression, negative self, somatization, and hostility dimension scores of the participants do not differ statistically significantly according to their age, gender, education level, and marital status. When the relationship between health professionals' perceptions of God and their psychological resilience is examined, it is seen that there is a low level statistically significant negative relationship between love-oriented God perception dimension scores and anxiety, depression, and negative self-dimensions. In addition, it was determined that there was a slight decrease in anxiety, depression, and negative self-concept levels with the increase in the participants' love-oriented God perception levels. It was determined that there was a positive, low-level, and statistically significant relationship between fear-oriented God perception dimension scores and depression and negative self-dimension scores. Accordingly, it can be said that as the levels of fear-oriented God perception of healthcare workers decrease, depression and negative self-concept levels decrease slightly. It was determined that there was no statistically significant relationship between fear-oriented perception of God dimension scores and anxiety, somatization, and hostility dimension scores.