Müzikal tiyatronun tarihsel gelişimi ve Türk tiyatrosundan bir model oyun 'Lüküs Hayat'
Historical development of musical theater and a model play from Turkish theater: 'Lüküs Hayat'
- Tez No: 854515
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Müzikal Tiyatronun Tarihsel Gelişimi ve Türk Tiyatrosundan Bir Model Oyun ''Lüküs Hayat'' başlıklı bu yüksek lisans tezinde, müzikal kavramının tarihsel gelişimini, oluşurken yararlandığı türleri, oluşturduğu türleri, dünyadan farklı örnekleri ve farklı biçimleriyle ilgili araştırma yapmak hedeflenmiştir. Söz konusu çalışma hazırlanırken birçok yazılı, sözlü, internet kaynakları, basılı kaynaklar ve şahıs görüşleri araştırılmıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde, müzikalin ve müzikal tiyatronun tanımları ve bu kavramların gereklilik tanımları araştırılmış, müzikalin ortaya çıkmasına yardımcı türler ve müzikalin kendi içinde oluşturduğu türlere tanımlarıyla ve örnekleriyle yer verilmiştir. Müzikal tiyatronun tarihsel gelişimi irdelenirken popüler kültürün müzikal tiyatro üzerindeki etkisine değinilmiştir. İkinci bölümde müzikal tiyatronun oyunculuk gereksinimleriyle ilintili araştırmalar yapılmıştır. Müzikal tiyatronun ihtiyaç duyduğu oyunculuk stratejileri detaylı bir şekilde araştırılmış ve bu bölüm üç ana başlık altında birleştirilmiştir. Müzikal tiyatroda oyuncunun sesini kullanma ve şarkı söyleme teknikleri araştırılmış, ses ve karakterizasyon uyumuna değinilmiş ve oyuncuların sahip oldukları farklı ses aralıkları detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Müzikal tiyatroda beden ve dansın önemi, dans ve karakter ilişkisi, beden ve ses senkronizasyonu detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Bu bölümde son olarak, müzikal tiyatroda oyuncunun hazırlık sürecine değinilmiş, müzik, metin ve oyuncu arasındaki bağlantılar araştırılmış ve örnek egzersiz verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümü, Türk tiyatrosunun müzikal türüyle tanışması, Osmanlı Devleti döneminden başlayarak araştırılmış, cumhuriyetin ilanı sonrası ile birleştirilerek, günümüz devlet tiyatrosundaki müzikal oyunlara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde model oyun lüks hayat oyununun tarihçisi araştırılmış olay dizisi çıkarılmış ve şarkılar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sonuç kısmında, bu dört bölümden oluşan çalışmamız sonucu elde edilen bulgular analiz edilmiş ve Türk tiyatrosunda müzikal kavramının gelişiminden kısaca söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis titled, the Historical Development of Musical Theater and a Model Play from Turkish Theater“Lüküs Hayat”, it is aimed to conduct research on the historical development of the musical concept, the types it benefits from, the types it creates, different examples from the world and different forms. While preparing the study in question, many written, oral, internet sources, printed sources and personal opinions were investigated. In the first part of this study, the definitions of musical and musical theater and the necessity definitions of these concepts were investigated, and the genres that help the emergence of the musical and the genres formed within the musical were included with their definitions and examples. While examining the historical development of musical theater, the influence of popular culture on musical theater was mentioned. In the second part, research was carried out on the acting requirements of musical theater. The acting strategies needed by musical theater have been investigated in detail and this section is combined under three main headings. In the musical theater, the techniques of using the actor's voice and singing were investigated, the harmony of sound and characterization were mentioned, and the different sound ranges of the actors were explained in detail. The importance of body and dance, the relationship between dance and character, body and sound synchronization in musical theater were investigated in detail. Finally, in this section, the preparation process of the actor in the musical theater was mentioned, the connections between the music, the text and the actor were investigated and the sample exercise was given. The third part of the study, the introduction of the musical genre of Turkish theater, was researched starting from the Ottoman Empire, combined with the post-proclamation of the republic, and the musical plays in today's state theater were included. In the fourth episode, the historian of the model game luxury life game was investigated and the series of events was published and the songs were examined in detail. In the conclusion part, the findings obtained as a result of our study consisting of these four parts were analyzed and the development of the musical concept in Turkish theater was briefly mentioned.