Öğrenme amaçlı yazma etkinliklerinin matematik problemlerini çözme başarısına ve matematik etkinlikleri tutumuna etkisi
The effect of writing activities with learning purpose on success in solving mathematics problems and attitude for mathematics activities
- Tez No: 854516
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırma, öğrenme amaçlı yazma etkinliklerinin matematik problemlerini çözme başarısı ve matematik etkinlikleri tutumu üzerindeki etkisini belirlemeyi ve öğrencilerin matematik dersinde öğrenme amaçlı yazma etkinliklerine ilişkin görüşlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, iç içe gömülü karma desen yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, 2022-2023 eğitim öğretim yılının birinci yarıyılında Erzurum ilinin Pasinler ilçesine bağlı bir ilkokulun 4. sınıfında öğrenim gören 48 (DG= 23, KG= 25) öğrencinin gönüllü katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada akademik başarı testi, matematik etkinliklerine yönelik tutum ölçeği, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve araştırmacı tarafından hazırlanan farklı öğrenme amaçlı yazma etkinlikleri veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen nicel verilerin analizinde Bağımlı Gruplarda t Testi, Bağımsız Gruplarda t Testi, Mann Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırmada öğrenciler ile gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilen nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgulara göre, deney ve kontrol grubunun matematik problemlerini çözme başarısına ilişkin ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmazken grupların puanları kendi içlerinde anlamlı olarak artış göstermiştir. Bu bağlamda deney grubunda belirlenen artış oranının kontrol grubundan daha fazla olduğu görülmüştür. Araştırmada matematik etkinliklerine yönelik tutum puanlarına ilişkin olarak benzer şekilde, deney grubu ve kontrol grubunun ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır. Grupların puanları kendi içlerinde incelendiğinde ise deney grubunda sadece ilgi alt boyutunda ön test ve son test puanları arasında anlamlı farklılık belirlenmiştir. Belirlenen farklılığın yönü negatifdir. Kontrol grubunda ise matematik etkinliklerine yönelik tutumda ve bütün alt boyutlarda ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir. Araştırmada ayrıca öğrenciler öğrenci amaçlı yazma etkinliklerine ilişkin olumlu olarak çok yönlü görüşler ifade etmişlerdir. Araştırmanın sonucunda, öğrenme amaçlı yazma etkinliklerinin matematik problemlerini çözme başarısını anlamlı olmasa da olumlu olarak etkilediği; matematik etkinlikleri tutumu üzerinde ise herhangi bir etkisi olmadığı belirlenmiştir. Öğrencilerin matematik dersinde öğrenme amaçlı yazma etkinliklerine ilişkin olumlu tutuma sahip oldukları (öğrenmenin kolaylaşması, konuların anlaşılmasının sağlanması ve öğrenmenin kalıcı hale gelmesi) ve bu bağlamda öğrenme amaçlı yazma etkinliklerini eğlenceli ve faydalı buldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim was to determine the effect of writing for learning activities on the success of solving mathematical problems and attitude towards mathematics activities, and to reveal students' opinions about writing for learning activities in mathematics lessons. In the research, the embedded mixed design method was used. The research was conducted in the first semester of the 2022-2023 academic year with the voluntary participation of 48 (DG= 23, KG= 25) students studying in the 4th grade of a primary school in Pasinler district of Erzurum province. In the study, academic achievement test, attitude scale towards mathematics activities, semi-structured interview form and different writing activities for learning purposes prepared by the researcher were used as data collection tools. In the analysis of the quantitative data obtained as a result of the research, t Test in Dependent Groups, t Test in Independent Groups, Mann Whitney U Test and Wilcoxon Signed Rank Test were used. Content analysis was used to analyze the qualitative data obtained from the interviews with the students in the study. According to the findings of the research, while there was no significant difference between the pre-test and post-test scores of the experimental and control groups regarding their success in solving mathematical problems, the scores of the groups increased significantly within themselves. In this context, it was seen that the increase rate determined in the experimental group was higher than the control group. Similarly, regarding the attitude scores towards mathematics activities in the study, no significant difference emerged between the pre-test and post-test scores of the experimental group and control group. When the scores of the groups were examined within themselves, a significant difference was determined between the pre-test and post-test scores in the experimental group only in the interest sub-dimension. The direction of the determined difference is negative. In the control group, no significant difference was determined between pre-test and post-test scores in attitudes towards mathematics activities and in all sub-dimensions. In the research, students also expressed positive and versatile opinions regarding student-oriented writing activities. As a result of the research, it was found that writing activities for learning purposes positively affected the success of solving mathematical problems, although not significantly; It was determined that it had no effect on attitudes towards mathematics activities. It has been determined that students have positive attitudes towards writing activities for learning purposes in mathematics class (learning becomes easier, ensuring understanding of the subjects and making learning permanent) and in this context, they find writing activities for learning purposes fun and useful.