Bedri Noyan'ın eserlerinde Bektâşilik-Alevîlik
Bektashism-Alevism and in Bedri Noyan's works
  1. Tez No: 854524
  2. Yazar: İSMAİL DEMİRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Türkiye'de gerek politik gerekse dini oluşum olarak kabul edilen çeşitli yapılar vardır. Bunların başında Bektâşîlik-Alevîlik gelmektedir. Konuyla alakalı çeşitli eserler yazılmış, hemen hemen her ayrıntıya değinilmiştir. İlmi hassasiyet eksikliğinin veya konuyu objektif incelememenin sonucu olarak çalışmaların bir kısmında tarafgirlik görülmekte, bunlar da ciddi problemlere neden olmaktadır. Dini ekollere dair en sağlam ve güvenilir bilgileri şüphesiz o geleneğe mensup olanların ellerindeki kaynaklardan elde edebiliriz. Kendisi bir hekim olan ve Bektâşî-Alevî geleneğin önemli temsilcilerinden kabul edilen Doç. Dr. Bedri Noyan, mensubu olduğu düşünceye dair çeşitli eserler telif etmiştir. Noyan, müntesibi olduğu düşünce yapısı içerisinde en yüksek makam olarak bilinen“Dedebabalık”a kadar yükselmiş bir kişidir. Bu çalışmada, Bedri Noyan Dedebaba'nın Bektâşîlik-Alevîlik hakkındaki görüşlerinin tespit edilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are various formations that are accepted as both political and religious formations in Turkey. At the beginning of these formations is Bektashism-Alavism. Various works have been written on the subject and almost every detail has been mentioned. Existing studies are sometimes seen to be objective and sometimes biased, and serious problems arise. Undoubtedly, we can obtain the most reliable and reliable information about religious schools from the sources available to those who belong to the tradition. Bedri Noyan, who is a physician and one of the important representatives of the Bektashi-Alevi tradition, has written various works on the thought that he is a member of. Noyan is a person who has risen to the“Dedebabalik”, which is known as the highest authority in the mentality he is a follower of. In this study, it is aimed to determine Bedri Noyan Dedebaba's views on Bektashism-Alevism.