Dünya'da ve Türkiye'de çocuk emeği sorunu
Child labor problem in the world and in Turkey
  1. Tez No: 854545
  2. Yazar: ERDEM KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTÜL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çocukların çalıştırılmasının sona erdirilmesine yönelik tüm uluslararası düzenlemelere, yasal ve kurumsal önlemlere rağmen bu sorun dünyada ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaygın bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum çocukların çalıştırılmasının altında yatan sebeplerin derin ve çok boyutlu olduğunu göstermekte ve mevcut düzenlemelerin etkinliğinin sınırlı olduğuna işaret etmektedir. Çocukların çalıştırılmasının altında yatan sebepler her ne kadar çok boyutlu olsa da genellikle çocukların çalıştırılmasının ana kaynağının yoksulluk olduğu bilinmektedir. Yoksulluktan kurtulmak için çocukların çalıştırılmaya sürüklenmesi bir çözüm olarak görülmektedir. Ancak yoksulluk sebebiyle, eğitim almak yerine çalışmaya yönlendirilen çocuklar, eğitim sayesinde elde edebilecekleri bilgi ve birikim imkânlarından da mahrum kalmakta ve bu sebeple ileride yüksek gelir getiren işlerde çalışma şanslarını, gelecekleri için de kaybetmektedir. Bu durumun, yoksulluğun bir sonraki nesle miras kalmasına sebep olan bir kısır döngü haline gelmesine yol açtığı görülmektedir. Bu çalışmada çocukların çalıştırılması ile ilgili temel kavramlara yer verilerek, bazı kavramlara ilişkin farklı görüşler değerlendirilmektedir. Çocukların çalıştırılmasının tarihsel gelişimi üzerinde durularak çocuk emeği sorununun nedenlerin hakkında açıklamalarda bulunulmaktadır. Dünya'daki ve Türkiye'deki çocuk emeği istatistikleri, 2021 Çocuk Emeğinin Sona Erdirilmesi Uluslararası Yılı kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler ışığında değerlendirilerek, ulusal ve uluslararası alanda çocuk emeğinin mevcut durumu ve çocuk emeği sorununda alınan yol hakkında bilgi verilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite all international regulations, legal and institutional measures to end child labor, this problem remains a widespread problem in the world and especially in developing countries. This situation shows that the underlying reasons for child labor are deep and multi-dimensional and indicates that the effectiveness of current regulations is limited. Although the underlying reasons for child labor are multi-dimensional, it is generally known that the main source of child labor is poverty. Dragging children to work is seen as a solution to escape poverty. However, children who are directed to work instead of receiving education due to poverty are deprived of the knowledge and experience they can gain through education, and therefore lose their chances of working in high-income jobs in the future. This situation appears to lead to a vicious circle that causes poverty to be inherited by the next generation. In this study, basic concepts regarding the employment of children are included and different views on some concepts are evaluated. Explanations are made about the causes of the child labor problem by focusing on the historical development of child labor. By evaluating child labor statistics in the world and in Turkey in the light of the activities carried out within the scope of the 2021 International Year for the Elimination of Child Labor, it is aimed to provide information about the current situation of child labor in the national and international arena and the progress taken on the child labor problem.