Gençlerin paranormal inançlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi: İstanbul Aydın Üniversitesi örneği
Examining the paranormal beliefs of young people in terms of some variables: The example of Istanbul Aydın University
  1. Tez No: 854599
  2. Yazar: KÜBRA NUR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüz dünyasında modernleşme ve sekülerleşme sonucunda etkinliği azalacağı beklenen paranormal inanç ve uygulamaların tanımının ve boyutlarının ele alınacağı bu araştırmada, gençlerin yaş, cinsiyet, eğitim durumu, aile ilişkileri, sosyal tabaka, dine verilen önem ve kaygı durumu gibi değişkenler açısından paranormal inançlara eğilimleri incelenmiştir. Konuyla ilgili literatür taraması yapılarak tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde paranormal inancın tanımı ve boyutları hakkında teorik ve kavramsal tanımlamalar, paranormal inanç konusunda yapılan daha önceki çalışmalar ve postmodern dönemde paranormal inancın sosyolojik işlevlerine yer verilmiştir. İkinci bölümümüzde araştırmanın yöntem ve teknikleri, veri toplama araçları ile analizleri ele alınmıştır. Araştırmamızın üçüncü bölümünde ise İstanbul Aydın Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencilerinin paranormal inanç eğilimleri yaş, cinsiyet, maddi durum, dindarlık ve kaygı değişkenleri ile ilişkisi açısından elde edilen bulgular incelenmiş ve yorumlamaya tabi tutulmuştur. Araştırmada Prof. Dr. Mustafa Arslan'ın“Paranormal İnanç Ölçeği”kullanılmıştır. Gençlerin paranormal inançlarının çeşitli demografik özellikleri, dini durumları ve kaygı düzeyleri ile nasıl bir korelasyona sahip olduğuna dair veriler, evren ve örneklem olarak seçilen üniversite öğrencilerine uygulanan anket yoluyla elde edilmiştir. Bu çalışmayla, günümüz postmodern ve seküler dünyasında paranormal inançların, gençler arasında nasıl bir konuma sahip olduğunun anlaşılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the definition and dimensions of paranormal beliefs and practices, which are expected to decrease in effectiveness as a result of modernization and secularization in today's world, will be discussed. Young people's tendencies towards paranormal beliefs were examined in terms of variables such as age, gender, educational status, family relations, social stratum, importance given to religion and anxiety. A literature review was conducted on the subject and the scanning model was used. In the first part of the research, theoretical and conceptual definitions about the definition and dimensions of paranormal belief, previous studies on paranormal belief and the sociological functions of paranormal belief in the postmodern period are included. In our second chapter, the methods and techniques of the research, data collection tools and analysis are discussed. In the third part of our research, the findings obtained in terms of the relationship between the paranormal belief tendencies of Istanbul Aydın University Psychology Department students and the variables of age, gender, financial situation, religiosity and anxiety were examined and interpreted. Prof in the research. Dr. Mustafa Arslan's“Paranormal Belief Scale”was used. Data on how young people's paranormal beliefs are correlated with various demographic characteristics, religious status and anxiety levels were obtained through a survey administered to university students selected as a population and sample. This study aims to understand the position of paranormal beliefs among young people in today's postmodern and secular world.