Kültürel adaptasyon ekseninde Osmanlı polisiye romanlarında halk anlatısı izleri
Traces of folk narrative in Ottoman detective novels on the axis of cultural adaptation
- Tez No: 854618
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR GÖKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Türk topluluklarının, Orta Asya'dan başlayıp Anadolu'ya, Balkanlara ve Orta Avrupa'ya kadar uzanan binlerce yıllık tarihi serüveni, zengin bir kültürel form barındırmaktadır. Bu uzun süreçte karşılaşılan ve temasa geçilen birçok medeniyet ve kültürle etkileşim içinde olunmuş, yakınlık kurulmuştur. Türk tarihinin başlangıcından günümüze Türk toplulukları, step kültürü, İslam kültürü ve modern batı kültürü ile münasebet içinde olmuştur. Temasa geçtiği yeni kültürlerden benimsediği değerleri öz kültür değerleri üzerine yapılandırarak gelişimini sağlayan Türk toplulukları, renkli, güçlü, dinamik ve bütünleşmiş bir kültürel form oluşturmuşlardır. Sahip oldukları kültürel yapı ile değişen ve gelişen dünyaya kolaylıkla intibak edebilen Türkler, değişmeden yenilenerek varlığını sürdürebilmiştir. Uzlaşı, uyum ve uyarlama gibi kültürel adaptasyonun bünyesindeki kavramları, kültürünün bir parçası haline getiren Türk topluluklarının, etkileşime geçtikleri son kültür, modern hayatın kodlarıyla örülü batı kültürü olmuştur. Siyasi ve idari bir takım aksaklıkların ardından siyasi otoritenin tercihiyle temasa geçilen modern batı kültürünün halkta zemin bulması elzem görülmüştür. Geniş halk kitlelerine ulaşmada da edebiyat, en kullanışlı unsur olarak değerlendirilmiştir. Bu kapsamda Türk edebiyatına düşüncenin hakim olduğu batı temelli türler katılmıştır. Bu türlerden biri olan roman türünde ve romanın alt türlerinde kısa zamanda telif eserler verilmeye başlanmıştır. Bu alt türlerden biri olan polisiye romanlar, yapısı gereği bünyesinde modern hayatın birçok unsurunu barındırmaktadır. Osmanlı'da polisiye romanın teşekkülü, yeni kültürel değerleri halka tanıtma kapsamında öz kültür değerleriyle örülü halk anlatıları temelinde kültürel adaptasyon ekseninde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The thousands of years of historical adventure of Turkish communities, starting from Central Asia and extending to Anatolia, the Balkans and Central Europe, contains a rich cultural form. During this long period, many civilizations and cultures were encountered and contacted, and closeness was established. From the beginning of Turkish history to the present day, Turkish communities have been in contact with steppe culture, Islamic culture and modern western culture. urkish communities, which developed by structuring the values they adopted from the new cultures they came into contact with on their own cultural values, have created a colorful, strong, dynamic and integrated cultural form. Turks, who can easily adapt to the changing and developing world with their cultural structure, have been able to continue their existence by renewing themselves without changing. The last culture that Turkish communities interacted with, which made the concepts of cultural adaptation such as consensus, harmony and adaptation a part of their culture, was the western culture woven with the codes of modern life. After some political and administrative setbacks, it was deemed necessary for modern western culture, which was contacted by the choice of the political authority, to find ground among the people. Literature has been considered the most useful element in reaching large masses of people. In a short time, copyrighted works began to be produced in the novel genre, which is one of these genres, and in its subgenres. Detective novels, one of these subgenres, contain many elements of modern life due to their structure. The formation of the detective novel in the Ottoman Empire took place on the axis of cultural adaptation on the basis of folk narratives woven with core cultural values, within the scope of introducing new cultural values to the public.