Karadeniz teknik Üniversitesi farabi hastanesi erişkin ve çocuk acil servislerine 2013-2022 yılları arasında başvuran 18 yaş ve altı yabancı uyruklu adli vaka olgularının medikolegal yönden değerlendirilmesi
Medicolegal evaluation of forensic cases of foreign nationals aged 18 and younger who applied to the emergency service of Karadeniz Technical University farabi Hospital between 2013-2022
- Tez No: 854674
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Ülkemize gerçekleşen göç sebebiyle yabancı uyruklu çocuk sayısı her geçen sene artmaktadır. Çalışmamızda; KTÜ Tıp Fakültesi Çocuk Acil ve Acil Servisi'ne 2013-2022 yılları arasında başvuru yapmış, 18 yaş ve altı olguları, cinsiyet, yaş, adli vaka öyküsü, yaralanmanın türü, yaralanma sonrası klinik progres, demografik ve epidemiyolojik özelliklerini saptayarak, hazırlanan verilerle ulusal sağlık sistemine katkıda bulunmak, kaza sonucu gelişen adli vakalar için alınabilecek önlemler ve ilgili görevli birimlere yararlanacağı kaynak oluşturmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın yapısı kesitsel tanımlayıcı bir çalışma niteliğinde olup, KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Acil Servisi ve Çocuk Acil Servisi'ne 2013-2022 yılları arasında başvuru yapmış 18 yaş ve altı adli vaka hasta dosyalarının elektronik ve fiziki ortamda geriye dönük olarak incelenmesi ile yapılmıştır. Bulgular: Acil ve çocuk acil servise yapılan 144 başvurunun 51'inin (%35,4) Afganistan uyruklu, 46'sının (%31,9) Suriye uyruklu olduğu görüldü. En çok gerçekleşen yaralanmanın 42 başvuruyla (%29,2) yanıklar olduğu, trafik kazalarının 41 başvuruyla (%28,5) ile ikinci sırada yer aldığı görüldü. Başvuruların en çok olduğu yaş aralığının 46 ile 0-2 yaş aralığı (%31,9) olduğu, 99 başvurunun erkek (%68,8), 45 başvurunun (%31,2) ile kız olduğu görüldü. Olay yılı incelemesinde 27 olgu ile (%18,8) 2022 yılı en çok olgunun olduğu sene olarak, 50 olgu ile (%34,7) yaz mevsiminin en çok olgunun gerçekleştiği mevsim olduğu tespit edildi. Travmada en çok etkilenen anatomik bölge 49 vaka ile (%34) ekstremiteler olurken, 29 vaka ile (%20,1) ile kafa-boyun yaralanmaları ile çoklu travma vakaları takip etti. Başvuruların 65'inde (%45,1) geçici adli rapor tutulduğu görüldü. 69 hastanın (%47,9) ile taburcu olduğu, 51 hastanın (%35,4) ile yatışının gerçekleştiği görüldü. En çok yatış yapılan servisin 29 olgu ile (%54,7) ile yanık ünitesi olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The number of foreign children is increasing every year due to migration to our country. In our study, we aimed to contribute to the national health system with the data prepared by determining the gender, age, forensic case history, type of injury, clinical progress after injury, demographic and epidemiological characteristics of the cases aged 18 years and younger who applied to KTU Medical Faculty Pediatric Emergency and Emergency Department between 2013 and 2022, to contribute to the national health system with the data prepared, to create a resource to be used by the relevant units and the measures that can be taken for forensic cases that develop as a result of accidents. Material and Method: The structure of the study is a cross-sectional descriptive study and was conducted by retrospectively examining forensic case patient files aged 18 years and younger who applied to KTU Medical Faculty Farabi Hospital Emergency Department and Paediatric Emergency Department between 2013 and 2022 in electronic and physical environment. Bulgular: It was observed that 51 (35.4%) of the 144 applicants to the emergency and paediatric emergency departments were Afghan nationals and 46 (31.9%) were Syrian nationals. It was observed that the most common injury was burns with 42 (29.2%) applicants, and traffic accidents ranked second with 41 (28.5%) applicants. It was observed that the most common age range of the applicants was 0-2 age range with 46 (31.9%), 99 applicants were male (68.8%) and 45 applicants were female (31.2%). In the examination of the year of the event, it was determined that the year 2022 was the year with the highest number of cases with 27 cases (18.8%) and summer was the season with the highest number of cases with 50 cases (34.7%). The most commonly affected anatomical region was the extremities with 49 cases (34%), followed by head and neck injuries and multiple trauma cases with 29 cases (20.1%). A provisional forensic report was kept in 65 (45.1%) of the applicants. 69 patients (47.9%) were discharged and 51 patients (35.4%) were hospitalised. It was determined that the most frequently hospitalised service was the burn unit with 29 cases (54.7%).