الجوانب البلاغية في كتاب بدائع الفوائد لابن القيمدراسة تحليلية
İbnü'l-Kayyim'in Bedâiü'l-fevâid eserinde belağî yönler -analitik bir çalışma- / Rhetorical aspects in Ibn al-Qayyim's book Bada'i al-Fawaid -an analytical study-
  1. Tez No: 854675
  2. Yazar: MOHAMMAD YASEEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ESVED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma özelikle kitaptaki belaği yönleri incelemektedir. Ayrıca yazarın görüşlerini diğer alimlerin görüşleriyle mukayese edilmiştir. Bu görüşler aktarılırken özellikle birincil kaynaklar tercih edilmiştir . Bu alim üzerine herhangi bir kapsamlı araştırma yapılmadığından tarafımızca böyle bir çalışma yapılmıştır. Ayrıca yazarın belaği yönünün güçlü olması bizi böyle bir çalışma yapmaya itmiştir. İlk olarak yazarın eseri hakkında bilgi verilmiş ve kitaptaki belaği yönlerde tahlil edilmiştir
Özet (Çeviri)
This study specifically examines the rhetorical aspects in the book. Additionally, the author's views were compared with the views of other scholars. While conveying these opinions, primary sources were especially preferred. Since no comprehensive research has been done on this scholar, such a study was conducted by us. In addition, the author's strong rhetorical skills pushed us to do such a study. Firstly, information about the author's work was given and the rhetorical aspects in the book were analyzed. Words: Rhetorical aspects - Bedaiu'l-Fevaid- Ibn al-Qayyim.