Farelerde akut ve kronik yüzme egzersizine miyokin cevaplarının incelenmesi
Investigation of myokine responses to acute and chronic swimming exercise in mice
- Tez No: 680259
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE MELEK BOR KÜÇÜKATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Egzersiz, kalp, kemik, iskelet kası ve beyin dahil vücudun neredeyse tüm organ ve sistemlerini olumlu yönde etkileyen bir aktivitedir. İskelet kasına mekanik olarak yüklenilmesi ile kastan“miyokin”adı verilen faktörlerin salınımı düzenlenir. Çalışmamızda, sağlıklı, 12 haftalık erişkin, erkek farelerde akut ve kronik yüzme egzersizine cevaben plazma miyokin seviyelerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Bunun için kontrol, akut yüzme (30 dk) ve kronik yüzme egzersizi (6 hafta boyunca haftada 5 gün, 30 dk) grupları oluşturulmuştur. Egzersiz grupları kendi içinde egzersizi takiben deneyin sonlandırılmasına kadar geçecek zaman açısından (3, 24, 48 saat) tekrar 3'e ayrılmışlardır. Böylece toplam 7 deney grubu oluşturulmuştur. Plazma CXCL-1, CT-1, OSM, CNTF ve MSTN miyokin düzeylerinin tayini, çift antikorlu sandviç enzim bağlı immünosorbent yöntemi (ELISA) ile yapılmıştır. 5 farklı miyokinin (CXCL-1, CT-1, OSM, CNTF ve MSTN) plazma düzeylerinin egzersize yanıt olarak ve zamana bağlı (3, 24 ve 48. saatler) değişimleri incelendiğinde istatistiksel olarak önemli düzeyde bir fark saptanmamıştır. Verilerimiz uygulanan yüzme egzersiz programlarının vücut üzerindeki olumlu etkilerinin CXCL-1, CT-1, OSM, CNTF ve MSTN miyokinleri aracılığıyla düzenlenmediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Exercise is an activity that positively affects almost all organs and systems of the body, including the heart, bone, skeletal muscle and brain. The release of factors called“myokines”from the muscle is regulated by mechanical loading on the skeletal muscle. In our study, we aimed to measure plasma myokine levels in response to acute and chronic swimming exercise in healthy, 12-week-old, adult male mice. Therefore, mice were divided into control, acute swimming (30 min) and chronic swimming exercise (5 days a week for 6 weeks, 30 min) groups. Exercise groups were divided into 3 again in terms of the time passed (3, 24, 48 hours) following the last exercise session until the end of the experiment. Thus, a total of 7 experimental groups were obtained. Plasma CXCL-1, CT-1, OSM, CNTF and MSTN myokine levels were determined by double antibody sandwich enzyme-linked immunosorbent method (ELISA). There was no statistically significant time-dependent (3, 24 and 48 hours) alteration in the plasma levels of 5 different myokines (CXCL-1, CT-1, OSM, CNTF and MSTN) in response to exercise. Results of the current study demonstrate that, the possible effects of the swimming protocol applied on the body are not mediated by CXCL-1, CT-1, OSM, CNTF and MSTN myokines.