Kronik boyun ağrısı ile solunum fonksiyon testleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Antalya/Gazipaşa örneği
Investigation of the relationship between chronic neck pain and respiratory function tests: Antalya/Gazipaşa case
- Tez No: 854697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENNET AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Antalya Gazipaşa ilçesinde yaşayan kişilerde kronik boyun ağrısı neticesinde bozulan postür ile solunum fonksiyon testleri arasındaki ilişkiyi inceleme ve değerlendirme amaçlandı. Yöntem: Çalışma 18-55 yaş aralığında kronik boyun ağrısı yaşayan ve bu şikayeti nedeniyle Fizyoklinik Semiha Özkan Fizyoterapi ve Egzersiz Danışmanlığı merkezine başvuran gönüllü 35 hasta ve aynı kriterleri barındıran fakat ağrı yaşamayan 35 sağlıklı kontrol grubu ile yürütüldü. Çalışmada katılımcılardan demografik bilgiler alınarak VAS ile ağrı değerlendirilmesi yapıldı. Boynun yaşamsal aktivite özgürlüğünü belirlemek için boyun özürlülük anketi uygulandı. Postür analizi yapılarak başın önde duruş açısı analiz edildi. Solunum parametrelerinin ölçümü için Contec SP80B spirometre yardımıyla değerlendirildi. Veriler IBM SPSS Statistics 23 programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Yapılan anket ve testler doğrultusunda ağrılı kişilerde normal eklem hareketi kontrol grubuna göre anlamlı bir şekilde azalma gözlemlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine and evaluate the relationship between impaired posture and respiratory function tests as a result of chronic neck pain in people living in Antalya Gazipaşa district. Methods: The study was conducted with 35 volunteer patients between the ages of 18-55 who had chronic neck pain and who applied to the Physioclinic Semiha Özkan Physiotherapy and Exercise Consultancy Center due to this complaint, and 35 healthy control groups who met the same criteria but did not experience pain. In the study, demographic information was obtained from the participants and pain was evaluated using VAS. A neck disability questionnaire was applied to determine the freedom of vital activity of the neck. Posture analysis was performed and the forward angle of the head was analyzed. To measure respiratory parameters, they were evaluated using a Contec SP80B spirometer. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 23 program. Results: According to the survey and tests, a significant decrease in normal joint movement was observed in people with pain compared to the control group (p 0.05).