T.T.K. Karadan Taşkömürü İşletme Müessesesi Karadan İşletme Müdürlüğü -540 katı havalandırma projesi
- Tez No: 8547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT DİDARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Karadon Taşkömür İşletme Müessesesi Karadon işletmesinin -540 üretim katında beklenen havalandırma soranları incelenmektedir. öncelikle, damar gaz içerikleri, doğrudan ölçme yöntemi ve amprik teknikler kollanılarak saptanmıştır. Dana sonra, üretim programına bağlı olarak özgül gaz gelirleri, çeşitli yöntemler uygulanarak tahmin edilmiştir. Bu çalışmaya paralel olarak havalandırma şebekesi tasarlanmış ve bilgisayar programı ile alternatifler denenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, en iyi çözüme, Karadon İşletmesinin ana hava çıkışı olan 52 No'lu kuyunun, -260/- 360 ve -460 kotları arasında sürülen nefesliklere bağlanması ile ulaşıla cağı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the expected ventilation problems in the -540 production level of the Karadon Mine of K.R.T.İ has been studied. Firstly, the gas contents of the seams were determined using the direct measurement method and emprical techniques. ISien, specific gas emissions due to the production schedule vere predicted applying various methods. Parallel to this study the ventilation network was designed and alternatives were tested by using a computer prog&s®. As the result of this study it was found that the best solution was to connect No. 52 shaft, which is the main air return for the Karadon Mine, to the coal raises driven between the levels -26Q/-360 and -460.