T.T.K. Üzülmez Müessesesi Asma İşletmesi sulu ayakta yapılan yük ve konverjans ölçümleri ile ölçüm sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 8548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
11 ÖZET T.T.K. Üzülmez Müessesesi, Asma İşletmesinde halen sürdürülmekte olan“Asma İşletmesi Kömür ve Çevre Kayaçlarının Kaya Mekaniği ve Dizayn Parametrelerinin Çıkartılmasının Araştırılması”konulu proje kapsamında gerçekleştirilen bu çalışmada, üretim sırasında Sulu ayaktaki (3. Ocak) mevcut ağaç tahkimat üzerine etkiyen tavan yükü ile ayakiçi toplam konverjans miktarının belirlenmesine çalışılmıştır. İki seri olarak gerçekleştirilen yük ve konverjans ölçümleri sonrasında elde edilen sonuçların teorik çalışmalarla birlikte değerlendirilmesi ile hem mevcut ağaç tahkimat uygulamasının genel bir kritiği yapılmış hem de ileride uygulanması düşünülen hidrolik direkli uzunayak tahki matının boyutlandırılmasına yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY This study is based on the research project titled“Determination of Rock Mechanics and Design Parameters of Coal and Coal Measures Rocks at the Asma Mine of Turkish Hardcoal Enterprises”. The study involves the measurement and evalation of total vertical convergence and roof loads acting on the timber supports during the production at Sulu Face (3 rd Ocak). The results of two series of measurements are evaluated along with the theoretical studies on the subject. Finally, an assessment of the present support application is presented and recommendations are given for the application of hydraulic props which will be employed in the future.