Rapana verosa valenciennes 1846 üzerine biyokimyasal araştırmalar
Biochemical investigation on Rapana venosa valeciennes 1846
  1. Tez No: 85470
  2. Yazar: SERAP AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELAMİ GÖZENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
VI öz Bu çalışmada Rapana venosa Valenciennes 1846 üzerinde biokimyasal araştırmalar yapılmıştır. Ele alınan konular, enzim, insülin, sterol ve yağdır. Bu bileşikler bilinen tekniklerle elde edilmiş ve bunlar üzerinde aktivite tayinleri kimyasal ve biyolojik metodlarla yapılmıştır. Rapana venosa üzerinde literatürde az çalışma vardır. Bu çalışmada bütün organların ve etli kısımları ele alınmıştır. Elde edilen insülin ve lipazın aktivitelerinin tayini ve değişik sterollerin tanımlanması yapılmıştır. Bunlar literatürde ilk kayıttır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT In this work the enzyme, insulin, sterol and lipid contents of Rapana venosa were studied. These compounds were isolated by usual way. The activities determination were made by using chemical and biological methods. There are a few work in literature on Rapana venosa. In this investigation various organs and tissue were examined. Insulin, lipase and sterol investigations are the first record in the literature.