Bağımsız denetim firmalarındaki yönetsel etik uygulamaların denetçinin bağımsızlık düzeyine etkisi
The effect of managerial ethical practices in independent audit firms on auditor's level of independence
  1. Tez No: 854719
  2. Yazar: HANDE ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI GEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, bağımsız denetim firmaları bünyesinde faaliyet gösteren bağımsız denetim yöneticilerinin, sergiledikleri yönetsel etik olgusuna dair deneyimlerini ve düşüncelerini belirlemek ve firma içinde gerçekleştirdikleri yönetsel etik uygulamaların, bağımsız denetçilerin bağımsızlık düzeyi ile ne derece ilişkili olduğunu ortaya koymaktır. Bu kapsamda bağımsız denetim faaliyetlerinde yönetsel etik olgusuna ilişkin algılar, deneyimler ve uygulamalar, bağımsız denetim yöneticilerinden elde edilen verilerle incelenmiştir. Bu tez çalışmasında; nitel araştırma yöntemine başvurularak fenomenoloji deseninden yararlanılmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile bağımsız denetim yöneticisi olan 8 katılımcıdan toplanarak içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, üç tema elde edilmiştir. Bu tez çalışması sonucunda, bağımsız denetim faaliyetlerinde şirket içi usulsüzlükler, yakınlık ve yıldırma tehditleri gibi bağımsızlığa tehdit yaratan unsurların yönetsel etik uygulamaların verimliliği için de tehdit oluşturduğu, bağımsız denetim sektöründe regülatörlerin, yöneticilerin etik tutumunun, şirket içi bildirimlerin ve eğitimin yönetsel etiği güçlendiren en önemli unsurları oluşturduğu, yönetsel etik ilke ve uygulamaların bağımsız denetim faaliyetine sağladığı en önemli katkının bağımsızlığın sağlanması, denetçinin tarafsızlığı, denetimin doğru yürütülmesi ve sır saklama ilkesine uyumun sağlanması olduğu ve dolayısıyla yönetsel etik uygulamalar ile denetçinin bağımsızlığı arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the experiences and thoughts of independent audit managers operating within independent audit firms regarding managerial ethics and to reveal to what extent the managerial ethical practices within the firm are related to the level of independence of independent auditors. In this context, perceptions, experiences and practices regarding managerial ethics in independent audit activities were examined with the data obtained from independent audit managers. In this thesis study, qualitative research method was applied and phenomenology design was utilized. The data were collected from 8 participants who are independent audit managers with a semi-structured interview form and evaluated by content analysis. As a result of the analysis, three themes were obtained. As a result of this thesis, it is concluded that threats to independence such as internal irregularities, intimacy and intimidation threats pose a threat to the efficiency of managerial ethical practices in independent audit activities, and that regulators, manager's ethical attitudes, internal disclosures and training are the most important factors that strengthen managerial ethics in the independent audit sector, It is concluded that the most important contribution of managerial ethical principles and practices to the independent audit activity is to ensure independence, auditor objectivity, proper conduct of the audit and compliance with the principle of confidentiality, and therefore, there is a positive relationship between managerial ethical practices and auditor independence.