Diz artroplastisi hastalarına yönelik geliştirilen ilk mobilizasyon protokolünün etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of the first mobilization protocol developed for knee arthroplasty patients
- Tez No: 854725
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırmanın amacı, diz artroplastisi hastalarına yönelik geliştirilen İlk Mobilizasyon Protokolü'nün etkinliğini değerlendirmektir. Araştırmanın tasarımı tek merkezli, paralel grup ve tek kör randomize çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma, Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde 08.01.2023-31.10.2023 tarihleri arasında 78 hasta (kontrol:39, müdahale:39) ile yürütülmüştür. Kontrol grubundaki hastalara klinikteki mevcut ilk mobilizasyon yöntemi, müdahale grubundaki hastalara ise İlk Mobilizasyon Protokolü uygulanmıştır. Araştırmanın verileri Hasta Bilgi Formu, Durumluk–Sürekli Kaygı Envanteri, Tampa Kinezyofobi Ölçeği, İlk Mobilizasyona Bağlı Semptomları Değerlendirme Formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde χ2, t testi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ve Cochran's Q testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the effectiveness of the First Mobilization Protocol developed for knee arthroplasty patients. The study design was a single-center, parallel-group, single-blind randomized trial. The study sample consisted of 78 patients (control: 39, intervention: 39). The study was conducted in the Orthopedics and Traumatology Clinic of Gazi University Health Research and Application Center between 08.01.2023-31.10.2023. The Initial Mobilization Protocol consists of readiness for mobilization, in-bed movement, sitting in bed, sitting on the edge of the bed, standing up and initial mobilization stages. Patients in the control group were mobilized according to the initial mobilization method in the clinic. Data were collected using the Patient Information Form, State-Trait Anxiety Inventory, Tampa Kinesiophobia Scale, and Initial Mobilization Related Symptoms Assessment Form. χ2, t test, repeated measures analysis of variance and Cochran's Q test were used to analyze the data.