Pyruvate kinase M2 as a biochemical marker in coronary atherosclerosis disease
Koroner ateroskleroz hastalığında biyokimyasal bir marker olarak pirüvat kinaz M2
  1. Tez No: 854766
  2. Yazar: HADEEL JASSIM SHAWKAT AL-KHALIDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ateroskleroz, dünya çapında damar hastalıklarının önde gelen nedenidir, aterosklerozun en sık görülen türü, iskemik kalp hastalığı (ĠKH), kalp krizi ve akut koroner sendrom gibi birçok koroner kalp hastalığına (KKH) neden olan koroner aterosklerozdur. Klinik olarak, serum LDL kolesterolünün yüksek seviyeleri yüksek ateroskleroz ile iliĢkilidir, OxLDL birçok değiĢtirilmiĢ LDL tipinden biridir, temizleyici reseptörler yoluyla kan dolaĢımından arter katmanlarına yer değiĢtirir, oxLDL seviyeleri genellikle ateroskleroz ve diğer kardiyovasküler hastalıkları tahmin etmek için kullanılır. CVD sonuçları ile oxLDL düzeyi arasındaki iliĢkiye bağlı olarak hastalık (CVD) geliĢimi. PKM2, bir fosfat grubunun bir fosfoenol piruvattan (PEP) bir adenozin difosfata (ADP) transferini katalize ederek tek bir piruvat molekülü ve tek bir ATP molekülü üretmeye katkıda bulunur. PKM2 aterosklerozda yüksek oranda eksprese edilir ve aterosklerozun ilerlemesi sırasında ekspresyonu artar. Bu çalıĢmada PKM2'nin koroner ateroskleroz ilerlemesi üzerindeki olası etkisini araĢtırmayı amaçladık. Vaka kontrol çalıĢmasına, etik kurul onayı alındıktan sonra 60 hasta ve 30 kontrol dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis is a leading cause of vascular disease worldwide, the most frequent type of atheroseclerosis is the coronary atheroseclerosis, which cause many coronary heart disease (CHD) like ischemich heart disease (IHD), heart attack and acute coronary syndrome. Clinically, the high levels of serum LDL cholesterol is related to high atherosclerosis, OxLDL is one of many modified LDL types, by scavenger receptores its translocate from blood streem to the arteries layers, the levels of oxLDL are usually utilized to forecast atherosclerosis and other cardiovascular disease (CVD) development, depending on the relationship between CVD outcomes and oxLDL level. PKM2 contributes to catalyzing the transfer of a phosphate group from a phosphoenol pyruvate (PEP) to an adenosine diphosphate (ADP), producing a single pyruvate molecule and a single ATP molecule. PKM2 is highly expressed in atherosclerosis and its expression increases during the progression of atherosclerosis. In the present study we aimed to investigate the possible effect of PKM2 on coronary atheroseclerosis progression. Case control study, 60 patient versuse 30 control was enrolled after getting ethical commitie aproval.